Flash News

Ditari i Opozitës

Vasili: The prime minister repeatedly appeared as a provocateur with clear anti-Kosovo direction

Vasili: The prime minister repeatedly appeared as a provocateur with clear

The MP of the Freedom Party, Petrit Vasili, commented on Prime Minister Rama's statements regarding the attacks in the north of Kosovo.

Vasili says that according to him, "what Vucic cannot say because his responsibilities are very heavy, Rama told him today", adding further that "the Prime Minister appeared again and again as a provocateur with a clear anti-Kosovo direction".

In his response, Vasili further adds that all the actions of Prime Minister Kurti and the Government of Kosovo have been precisely in the name of establishing the State and confronting the Anti-State.

Petri Vasili's complete reaction

What blackmails Rama so badly, who makes Vučić's kamikaze"

What Vucic can't say because his responsibilities are very heavy, Rama told him today.

⬛️ Rama dropped the most malignant anti-Kosovo theory when he talks about de facto recognition by Serbia.

This is Belgrade's favorite thesis since de facto recognition is a very good alibi for Belgrade to never recognize Kosovo and to prevent Kosovo's membership in international institutions.

⬛️ Rama demands that the North of Kosovo be taken under the control of KFOR, using the megaphone of Vucic, who requested this on September 27.

Rama had to ask for the opposite in that it would not be Vucic's kamikaze, so that the Kosovo Security Forces were widely involved there.

This is simply the continuation of the black project for the division of Kosovo.

⬛️ Today, Rama continued the pro-Serb approach to the Peace Conference.

Kjo teze e neveritshme proserbe e Rames bie totalisht sepse ne Veri te Kosoves shteti po perballet me antishtetin kriminal, qe kerkon Serbia!

Kushdo qe flet me kete gjuhe eshte proserb, i kapur keq nga interesa te tjera, qe ne cdo rast jane pjelle e nje bataku, qe vjen erë shovinizem dhe terrorizem shteteror

Ne Veri te Kosoves nuk ka konflikt mes paleve, por agresion te shumellojshem te Serbise ndaj rendit Kushtetues, ndaj fuksionimit te institucioneve me mjete dhe menyra kriminale dhe te pista te çdo lloji.

Pra Serbia me mjete antishtet po kerkon ti imponohet Shtetit legjitim te Kosoves.

Bojkotimi me urdher te Beogradit i te gjitha institucioneve nga serbet ne Veri te Kosoves duke e lene Veriun pa pushtet lokal, pa polici pa prokurori dhe pa gjykata do te thote ta lesh ate territor pa shtet.

Dihet boterisht, qe atje ku shteti asgjesohet pushteti mbetet ne duart e krimit.

Te gjitha veprimet e Kryeministrit Kurti dhe Qeverise se Kosoves kane qene saktesisht ne emer te vendosjes se Shtetit dhe perballjes me Antishtetin.

⬛️  Rama provokoi rende Kosoven dhe Albin Kurtin kur thote: “Nuk mund ta ketë gjithë bota gabim gjithmonë dhe ta ketë Albin Kurti të drejtë gjithmonë, nuk është e mundur kjo,

Udhëheqja e Kosovës i ka kusuret e veta tek dialogu”.

Pra Rama sot serish u shfaq nje provokator me regji te qarte anti Kosove!

Si nje proserb i thekur teza e porositur qe Rama perserit si nje papagall eshte se Kosova qenka ne lufte me aleatet, perendimore, se Kosova ka zgjedhur luften dhe jo paqen, se Kosova kot lufton per sovranitet se ajo nuk eshte asgje por eshte toke e aleateve perendimore, se serbet dihet qe ata jane pra ti pranojme si te tille, jane teza te neveritshme qe edhe proserbet e deklaruar kujdesen te mos i thone kaq hapur.

Telekomanduesit me regji te Rames, te cilet po humbasin perdite terren perballe qendrimit parimor, paqesor dhe kushtetues te Kosoves dhe Albin Kurtit kurdisin dhe rikurdisin kukullen provokatore Rama sa here, qe jane ne hall.

Sa me shume humbet terren Serbia per shkak te rolit zjarrvenes dhe shovinist te saj aq me shume shton provokimet Rama.

Provokimet e Rames jane sa te neveritshme  aq edhe te urryera sepse :

▪️Se pari. Konflikti eshte mes Serbise dhe nderkombetareve dhe jo mes Kosoves dhe aleateve.

▪️Se dyti. Serbia po shkel dhunshem marreveshjen e Brukselit dhe Ohrit dhe jo Kosova.

▪️Se treti Serbia me skenar te planifikuar terhoqi Kryetaret e Komunave ne Veri per te provokuar kolaps politik, mbajtje ndezur te konfliktit me qellimin per te fituar kohe dhe per tu bishtnuar zbatimit te marreveshjeve te Ohrit dhe Brukselit.

▪️Se katerti. Zgjedhjet ne Veri te Kosoves u kryen me bekimin dje mbeshtetjen publike, te hapur dhe pa asnje ekuivok te nderkombetareve  dhe ne kordinim te plote me ta bile edhe duke shtyre disa muaj mbajtjen e tyre dhe duke percaktuar nje mandat te te pjesshem e te kufizuar ne kohe.

▪️Se pesti Zgjedhjet u pershendeten hapur dhe publikisht nga nderkombetaret, qe paralajmeruan kedo qe do te pengonte konstituimin e Kryetareve te sapozgjedhur.

▪️Se gjashti Ne respekt te Kushtetutes dhe Ligjit Kryetaret e rinj te Komunave shkuan te marrin detyren dhe sigurojne sherbimet baze per qytetaret perfshire edhe ata serbe.

▪️Se shtati Kriminele dhe paramilitare serbe te armatosur organizuan perleshje te egra ku u vra polici kosovar Bunjaku.

Edhe pak muaj me pare nuk kursyen as forcat e KFOR ku u plagosen 25 ushtare te tij si dhe sulmuan policine, qe ne menyre Kushtetuese mbeshteti vajtjen ne detyre te Kryetareve te rinj te komunave.

PERFUNDIM:

Pra provokatori me regji Rama nuk eshte ne gjendje qe te thote qofte edhe nje fjali te vetme se ku paska gabuar Kosova, por i porositur perserit se Kosova po luan luftash.

The provocateurs in the North, the worst perpetrators of anti-constitutional and anti-law violence are Vucic and Serbia, but the provocateur Rama does not even dare to mention your name because he is their hostage and tries with every slander to blame Kosovo

The only provocateur and warmonger is Serbia and there is not even a single fact to prove the opposite.

So there is neither an issue nor a problem, much less a war between Euro-Atlantic Kosovo and Euro-Atlantic allies.

On the contrary, there is only one continuous war and conflict, and that is between Serbia and Euro-Atlanticism, as an unacceptable dimension for the Belgrade-Moscow axis.

Disgust for the provocateur directed by Edi Rama, this tireless anti-Albanian servant of evil, anti-Kosovo and anti-law.

Latest news