Flash News

OPINEWS

Why do we protest, and who damages the image of Albania?

Why do we protest, and who damages the image of Albania?

by Sali Berisha


Regardless of beliefs, protests are an exercise of civil liberties. Protest is an expression of freedom, only free citizens, citizens who decide to defend their rights and freedoms, protest, while subjugated people say to themselves "what do I need!", lower their heads and remain silent

Citizens have a right to be heard, and protest is one of the most powerful ways for them to be heard.

The protest is therefore the voice of the citizens, it is your voice. Citizens' freedom and rights are above everything else and no other interest can deprive citizens of this right. Protests against the government are vital, they are necessary to protect freedom, to protect the rights of citizens and to put pressure on the government not to abuse its power.

But today I will pose the question to every citizen. What's wrong with protesting? What harm will happen to us from the protest? No harm! Nothing bad! Only good! Awareness, pressure, accountability, demonstration that we dare, that we are free people.

Bad things happen when people don't react, when they mumble: what do I need and when they keep silent. Bad things happen when governments manipulate international opinion to maintain their corruption and misrule and the opposition does not have its say.

The voice of the citizens on the street only strengthens democracy and freedom, only limits evil and bad governance.

On December 6, the summit of the EU member states with the countries of the Western Balkans will take place in Tirana.

Protests at summits and international meetings, except in dictatorial countries are the most normal thing, are almost the law in all free countries. Wherever there are meetings of leaders in the West, there are citizens' causes. Citizens, in order to make their voice heard, have often gone into deep civil disobedience in these protests. This happened in Athens, it happened in Genoa, it happened in Paris, Washington, Berlin, Brussels, Seattle and in many, many cities and capitals of free countries.

Pak javë më parë amerikanët protestuan në New York gjatë Samitit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në Bruksel u zhvilluan pak muaj më parë protesta ku mbahej samiti i BE-së me Afrikën. Askush nuk i kritikoi, askush nuk i ofendoi. Askush nuk i akuzoi protestuesit si armiq, si agjentë të Kremlinit, siç bëjnë këtu agjentë të mafias shtetërore shqiptare Edi Rama, Belinda Balluku, Erion Veliaj, Taulant Balla.

Amerikanët protestojnë kur ka samite, francezët protestojnë kur ka samite, gjermanët protestojnë kur samite, europianët perëndimorë i qëllojnë politikanët me miell, me vezë, me bojë kur janë në takime dhe samite, por kjo nuk ndodh kurrë në Korenë e Veriut, në Kubën e Kastros dhe pas Kastros, në Egjipt, Arabinë Saudite, apo gjetkë. Atje protestat janë të paligjshme dhe qytetarët nuk protestojnë dot. Në Moskë nuk lejohen protestat.

Por pse ne protestojmë më 6 dhjetor? Së pari, protestojmë që t’u bëjmë me dije se vërtet Shqipëria është vendi më i korruptuar në Europë, sipas të dhënave tuaja, por shqiptarët nuk janë, nuk pajtohen, janë kundër krimit dhe korrupsionit të qeverisë se tyre.

Të gjitha raportet e BE janë negative për krimin dhe korrupsionin në Shqipëri. Udhëheqësit e BE e dinë se qeveria shqiptare është e korruptuar, por ata duhet të mësojnë se populli nuk është i korruptuar, nuk janë shqiptarët e korruptuar, por është Edi Rama dhe qeveritarët e tij.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të dalim në protestë për këtë.

Shqipëria në raportet ndërkombëtare cilësohet narkoshtet dhe i vetëm në Europë, apo edhe Kolumbia e Europës. Le të dëgjojnë qytetarët pjesëmarrës në samit se shqiptarët janë kundër trafikut të drogës, por trafikun e bëjnë klanet e lidhura direkt me kryeministrin dhe ministrat e tij.

Protesta e 6 dhjetorit do t’u tregojë pjesëmarrësve në samit dhe mbarë Europës se ne nuk dorëzohemi, por do luftojmë për liritë tona dhe vlerat europiane dhe kundër anëve të zeza të kësaj qeverie, që i ka të panumërta.

Zëri ynë në protestë është një mesazh për udhëheqësit e Europës, se ne nuk pajtohemi me autokracinë e Edi Ramës. Se në Shqipëri populli opozitar lufton për lirinë dhe vlerat demokratike.

Protesta e 6 dhjetorit është një kundërsulm mbi dëmin e Edi Ramës ndaj imazhit të Shqipërisë.

Protestat tregojnë se shqiptarët janë të lirë, nuk e prishin imazhin e vendit. Imazhin e vendit e prishin keqqeverisja, krimi dhe korrupsioni i Edi Ramës dhe qeverisë së tij. Imazhin e Shqipërisë e nxin Edi Rama me përqendrimin e të gjithë pushteteve në duart e tij, vendosjen e monizmit e plotë të bazuar në vjedhje e plotë të votës, krimin dhe shkatërrimin de facto të Kushtetutës dhe shtetit ligjor. Imazhin e Shqipërisë e nxin treguesi i zbatimit të ligjit, 53 vende nën Kosovën, por edhe 4 vende poshtë diktaturës komuniste të Vietnamit.

Imazhin e Shqipërisë e dëmtojnë fabrika dhe laboratoret e drogës të PS. Imazhin e Shqipërisë e ka dëmtuar dhe e dëmton Saimir Tahiri që drejtonte drogën drejt Europës dhe tjerë qeveritarë që vazhdojnë të njëjtën detyrë. Imazhin e Shqipërisë e nxin në shndërrimin e qendrës operacionale të organizatave kriminale të rajonit të Europës, Amerikës së Veriut, Amerikës së Jugut dhe Lindjes së Mesme siç thekson raporti i Departamentit të Shtetit.

Imazhin e Shqipërisë e prish Edi Rama, Engjëll Agaçi, Arben Ahmetaj, Erion Veliaj, Lefter Koka, Alqi Bllako që kanë vjedhur qindra milionë në skemën e inceneratorëve. Imazhin e Shqipërisë e dëmton largimi i investitorëve të huaj që ka përzënë Rama nga Shqipëria. Largimi i Sheratonit, Hoktif, Pireus Bank, Alfa Bank, Societe Generale, Credite Agricole, British Petrolium, etj.

Imazhin e Shqipërisë e prish përvetësimi i Portit të Durrësit nga Edi Rama dhe arabi i tij në kundërshtim me ligjet, Kushtetutën dhe interesin e shqiptarëve. Imazhin e Shqipërisë e prish anulimi i grantit 28 milionë euro për Portin e Durrësit për ta kthyer atë në pallate mes një kompanie që s’do paguajë asnjë taksë të Ramës dhe biznesmenit të tij arab që ndërton në vende autokratike. Imazhin e Shqipërisë e prish amnistia fiskale për paratë e drogës dhe krimit dhe pasaportën e artë për bosin e krimit. Imazhin e Shqipërisë e prishin kullat si monumente nacionale të korrupsionit që pastrojnë paratë e drogës që vijnë nga Holanda, Anglia, Italia dhe vende të tjera.

Imazhin e Shqipërisë e rrënon Amant Josifi, ortaku i tij Olsi Rama, i cili pasi i ka vjedhur qytetarëve të BE-së 2.2 milionë euro me call centerat e tij, njoftohet nga Rama dhe ia mbath për në Dubai.

Së fundi dy fjalë për domethënien e qëndrimin e narkoqeverisë ndaj protestës së 6 dhjetorit. Ky qendrim eshte diskreditim i saj, është dëshmi e mendësisë komuniste dhe paketës së akuzave të saj ndaj kundërshtarëve.

Pretendimi se mos na dëgjon bota se gëzojnë armiqtë, është koncept komunist.

Të bësh propagandë sikur gjithçka shkon mirë, është metodë komuniste. Propaganda e Ramës kundër protestës i shërben Ramës dhe krimit të organizuar dhe korrupsionit sepse do të përdorë samitin për të maskuar këtë. Të gjithë autokratët i akuzojnë qytetarët dhe kritikët si njerëz që nuk duan atdheun.

Të gjithë autokratët dhe diktatorët e botës përdorin të njëjtën gjuhë. Ata që kritikojnë janë armiq dhe agjentë të huaj. Përrallat me agjentura janë mbetje të mentalitetit komunist. Ato serviren me bollëk nga Putini në Serbi apo Rusinë e Vogël, nga Putini i vogël Vuçiç dhe në Tiranë nga vasali i këtij të fundit, Edi Rama.

PD është forca më perëndimore e Shqipërisë dhe shqiptarëve. PD ka bërë më shumë se kushdo tjetër për integrimin e Shqipërisë në institucionet perëndimore. PD është forca e parë që kërkoi futjen e Shqipërisë në NATO të Shqipërisë fill pas themelimit të saj. PD anëtarësoi Shqipërinë në NATO. PD kërkoi asociimin në BE që në vitin 1992 dhe nënshkroi më vonë këtë marrëveshje. PD hoqi vizat me BE. PD paraqiti kërkesën për kandidat në BE. PD ka votuar gjithmonë pro-Perëndimit, në cdo rezolutë ndërkombëtare.

Therefore, on December 6, her country is on the streets and only in protest, in defense of European values ​​in Albania.  

 

Latest news