Flash News

POLITIKOFF

Will Smith be supported in the new film?

Will Smith be supported in the new film?

Will Smith continues to divide audiences after he punched Chris Rock on stage at the Oscars, with some Oscar voters now insisting they won't support his new film Emancipation.

Will, 54, stars in the upcoming Apple TV drama, which focuses on the story of 'Whipped Peter' who was enslaved but managed to escape from a plantation in Louisiana before going to join the the Union Army.

Filmi do të dalë në dhjetor, duke e bërë të kualifikuar për një nominim për çmimet e 95-të të Akademisë. Më pas Will-it iu ndalua të merrte pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve për 10 vjet pas incidentit që përfshinte 57-vjeçarin Chris. Aktori e ka goditur me shuplakë humoristin që kishte bërë shaka me gruan e Will, Jada Pinkett Smith, e cila ka alopecia.

Votuesit e Oscars tani thuhet se janë të ndarë nëse do të mbështesin filmin e ardhshëm të Will. “Bota nuk mund ta fshijë shuplakën dhe kjo është një barrë e rëndë për Smith, familjen e tij dhe Akademinë”, tha një anëtar i degës së votuesve të aktorëve për The Hollywood Reporter.

Will Smith be supported in the new film?

Një tjetër shtoi:

"I think it's going to be a while before Will Smith is considered for any awards. As great as he is in the movie, it's going to be hard to watch it and not think about the slap."

Latest news