Flash News

E-TJERA

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në Shqipëri

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al iu sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

 

■ Qeveria refuzon të paguajë gjobën e arbitrazhit, Der Standard: Asetet e shtetit shqiptar në botë kanë nisur të sekuestrohen.

■ KED përjashton nga gara tre gjyqtarë për vakancat në Gjykatën Kushtetuese: Kanë mangësi në plotësimin e disa kushteve.

Raporti: Dëmet e tërmetit u vlerësuan nga punonjës të ‘pakualifikuar’.

E lidhur: Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do kujtohen gjatë nga tërmeti i një viti më parë.

■ Bilanci/ Dhjetë viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit, mes tyre një 44-vjeçar.

E lidhur: Ministrja Manastirliu: Vaksina anti-covid nuk do jetë e detyrueshme për popullatën.   

 ■ Mandati i Gjykatës Speciale do të vazhdojë siç është parashikuar në amendamentin, në bazë të së cilit edhe është formuar gjykata. Me kërkesë të ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ishte tentuar që përcaktimi i mandatit të Gjykatës Speciale t’i kalonte Kuvendit të Kosovës. Por, Dhoma e Specializuar e refuzoi kërkesën dhe tha se do të vazhdojë punën deri sa Këshilli i Bashkimit Evropian të njoftojë për përfundimin e mandatit të tyre.

■ Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi ka marrë me vete flamurin e Shqipërisë, duke e vendosur pranë atij të Serbisë gjatë seancës së sotme parlamentare. Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç i kërkuar atij që ta hiqte flamurin kuqezi. Kamberi e hoqi dhe tha se për të nuk ka çështje më të rëndësishme sesa identiteti.

■ Drejtësia është e maskarenjve! Një vit nga tërmeti i 26 Nëntorit, mijëra banorë ende në 'qiell të hapur'; dhjetëra të akuzuar fituan lirinë, para gjykatës pronari i një furre buke.

■ 1 vit nga tërmeti i 26 nëntorit, Rama rrëfen momentet e vështira; merr Ahmetajn dhe largohen për në Abu Dabi: Kemi firmosur marrëveshjen për rindërtimin e 2000 banesave.

■ Një vit nga 26 nëntori, Kryemadhi kujton tërmetin tragjik: Rindërtimi, propagandë! Rilindja ka lënë rrugëve fëmijët që mbijetuan; Basha vizitë në familjen e Bujar Çukës që humbi dy anëtarë, PD: Dëshmuam se si shteti i vrau banorët. Qeveria po e përdor fatkeqësinë për zgjedhje! 

■ "E dhimbshme ç’kemi parë!" Ushtarët e FSK-së rrëfejnë për operacionet e kërkim-shpëtimit pas 26 nëntorit: Gjendja ishte alarmante! Nxirrnim viktima nga rrënojat.

■ “Shqipëria të përmbushë parakushtet e BE për negociata”, nënkryetari i CDU/CSU: Heqja e koalicioneve, ndesh me kërkesën e Bundestagut.

■ Kuvendi miraton kërkesën e PS83 vota pro ngritjes së Komisionit të Posaçëm për hetimin e raportit të Dick Marty.

■ Ministria e Arsimit i përgjigjet propozimit të Shëndetësisë: Nga 1 dhjetori nis mësimi i alternuar! Skenari përjashton filloren dhe maturantët. 

Ditari politik

Të fundit