Flash News

KRYESORE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në Shqipëri

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al iu sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■   Shqipëria një vit pas tërmetit, mbi 50 'të arrestuarit' janë të lirë, mes tyre drejtorë të rikthyer në detyrë.

E lidhur: Dy vëllezërit nga Kosova humbën jetën nga tërmeti i 26 nëntorit, familjarët: Na premtoi 16 mijë euro, Rama nuk e mbajti fjalën.

■  "Shkollat s’janë vatra të nxehta", deklaratat kontradiktore brenda 24 orësh nga Rama te Manastirliu, pasi Ministrja e Shëndetësi njoftoi dje se Komiteti i Ekspertëve ka vendosur që mësimi të zhvillohet i kombinuar, fizik dhe atë online prej 1 dhjetorit.

Mbyllet pika e kalimit kufitar me Malin e Zi, qytetarët kalojnë vetëm nëse kanë bërë testin serologjik.

■  Ulen shifrat e Covid-19 në vend, sa viktima dhe të infektuar u shënuan në 24 orët e fundit.

■  Raporti i Dick Marty-t, PS dorëzon në Kuvend kërkesën për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Parlamentar. Kërkesa e firmosur nga 18 deputetë të parlamentit shqiptar bëhet me qëllim krijimin e një Komisioni për hetimin e rolit të politikanëve apo partive politike shqiptare në raportin e Dick Marty. Konferenca e Kryetarëve pranon kërkesën e PS.

■  Ndërron jetë nga COVID-19 një tjetër anëtar i bluzave të bardha. Mësohet se viktima është Bledi Nini, 48-vjeç, që shërbente si mjek në ORL, në QSUT.

■  Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore koncert te "Shefqet Ndroqi"; Mjekët në ballkon duke kërcyer, muzikës nuk i rezistojnë as pacientët me COVID

■  "Duhet të ishin hequr taksat"; Basha dhe Ademi, takim me bizneset: Shkodra, një ndër qytetet më të goditura nga pandemia. Sipas Bashës, kjo gjendje kolapsi që po kalon shëndetësia është përgjegjësi e keqmenaxhimit të krizës nga qeveria.

■  Shifra rekord nga pandemia, Ministria e Shëndetësisë propozon masat e reja: Nga 1 dhjetori, mësim i alternuar në shkolla.

■  Rikthehet Kuvendi, Konferenca e Kryetarëve publikon kalendarin: Kufizim të kohëzgjatjes së seancave me 3 orë.

■  Një atentat me armë zjarri është regjistruar në mesditë në qytetin e Elbasanit.  Mësohet se objektivi i atentatit ka qenë Ervis Çausholli, i njohur ndryshe edhe si“Korçari”, një emër i njohur për policinë pasi rezulton të jetë i përfshirë në disa ngjarje të tjera kriminale në qytet.

■  Trajneri i Kukësit, Skënder Gega, prej dy javësh i infektuar me COVID-19, është nisur  me urgjencë drejt Turqisë për shkak të përkeqësimeve shëndetësore.■  Pedagogia e Fakultetit të Shkencave Sociale, Kozeta Noti ka humbur jetën si pasojë e Covid-19.

 

 

 

Ditari politik

Të fundit