Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në Shqipëri

Mirëmëngjes!

“Posta e mëngjesit” ju sjell një blic lajmesh kryesore ndodhur dje në Shqipëri. Klikoni në hiperlinqet blu nëse doni të lexoni më shumë. Nëse e doni ‘Postën’ në emailin tuaj na shkruani në [email protected]

■  Karburant e dieta për udhëtime, kush janë deputetët që morën më shumë para gjatë majit, periudha me lëvizje të kufizuara dhe kur Tirana ishte ende ‘zonë e kuqe’.

■  Raporti Standard & Poor’s vlerësim “B+” ekonomisë shqiptare: E ekspozuar ndaj rreziqeve të mundshme fiskale në formën e PPP-ve

■  Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku: Kërcënon te ulë renditjen prej borxhit të lartë dhe PPP!

■  “Afera me Pallatin e Drejtësisë”, denoncimi i PD: Qeveria bleu me kontratë sekrete nga Dhoma e Avokatisë tokën që i fali 7 vjet më parë.

■  Covid-19/ Mjekja tregon ku janë përqendruar vatrat më të rrezikshme në Tiranë: Astiri, Fresku dhe Kodra e Diellit.

■  E lidhur: Ministrja e Shendetesise Ogerta Manastirliu dyfishon numrin epidemiologëve në terren: Vjeshta dhe dimri do jenë të vështira

■  Skënder Brataj, kreu i Urgjencës Kombëtare paralajmëron se gushti pritet të jetë muaji me më shumë raste covid-19, sidomos në Tiranë, si dhe spitale Covid në rrethe.

■  Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare, nëna e kryeministrit, Aneta Rama. Lajmin e jep vetë Rama përmes rrjeteve sociale: Ishe drita dhe guri këndor i shtëpisë,

■  Gregu: Këshillat e tua më të vyera do jenë të paharrueshme tek unë.

E lidhur: Gazetarja Rudina Xhunga kujton takimin e fundit me Aneta Ramën: S’e tregonte kurrë lëndimin, ç’më kërkoi kur erdhi në TCH

■  Sot finalja Teuta-Tirana për kupën e Shqipërisë, Federata Shqiptare e Futbollit kërkon nga instancat shtetërore që të marrim shembullin e Francës, ku finalja e kupës u zhvillua me tifozë në tribunat pas porte.

■ Janë rritur sërisht shifrat e COVID në Shqipëri, teksa Ministria e Shëndetësisë ka raportuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetë katër pacientë. Gjithashtu në 24 orët e fundit, janë kryer 510 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 120 raste pozitive.

■ Teksa ka përkujtuar 45-vjetorin e nënshkrimit të Aktit Final të Helsinkit, presidenti Meta është shprehur në një reagim të fundit se edhe sot e kësaj dite, liritë e të drejtat tona kërcënohen nga tendencat autokratike të pushtetit. Nëpërmjet një postimi në faqen e tij zyrtare në facebook, Meta ka theksuar se vendi ynë ka Kryesinë e Radhës së OSBE-së dhe përgjegjësinë që të udhëheqë me shembullin e saj në respektimin e parimeve të Helsinkit, mbrojtje të demokracisë, sundimit të ligjit dhe të zgjedhjeve të lira e konkurruese në vend.

■  Drejtuesi i zyrës në Tiranë të Fondacionit gjerman “Konrad Adenauer”, Tobias Rűttershoff, në intervistën ekskluzive për DW është shprehur se është koha për reflektim ndaj ndryshimeve të fundit kushtetuese.