Flash News

Bota

Kremlini hedh poshtë pretendimin e Johnson për kërcënim nga Putin dhe e quan ‘gënjeshtar’

Kremlini hedh poshtë pretendimin e Johnson për kërcënim nga

Kremlini e ka quajtur Boris Johnson gënjeshtar dhe ka mohuar pretendimet e bëra nga ish-kryeministri se Vladimir Putin e kërcënoi se do ta vriste me një raketë në një telefonatë përpara pushtimit rus të Ukrainës.

Ish-kryeministri ka pretenduar se lideri rus i tha atij: "Nuk dua të të lëndoj, por me një raketë, do të duhej vetëm një minutë", raporton Sky News.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov akuzoi Johnson për gënjeshtër duke thënë se nuk ishte e vërtetë.

"Nuk ka pasur kërcënime me raketa," tha zoti Peskov. "Është ose një gënjeshtër e qëllimshme - kështu që ju duhet të pyesni zotin Johnson pse zgjodhi ta shprehte kështu - ose ishte një gënjeshtër e pavetëdijshme dhe ai në fakt nuk e kuptoi se për çfarë po fliste Putin me të."

Peskov tha se presidenti Putin i kishte thënë Johnson-it nëse Ukraina do të bashkohej me NATO-n, kjo do të thoshte se raketat e SHBA-së ose NATO-s të vendosura pranë kufijve të Rusisë do të mund të arrinin në Moskë brenda pak minutash dhe sugjeroi se mund të ketë pasur një keqkuptim.

Të fundit