Flash News

Ditari i Opozitës

Mos i prekni protesuesit!

Mos i prekni protesuesit!

Nga Bislim Ahmetaj

Sonte ne mesnate njelloj si ne kohen e Koçi Xoxes dhe Bedri Spahiut, policia ka arrestuar aktivistin e perhershem te Partise Demokratike, anetar i Kryesise se Deges Nr. 2. Tirane, zotin Alfred Pellumbi.

Aresyeja e arrestimit:  Pjesemarres ne protesten e dites se premte para Bashkise.

Proteste e thirrur nga Aleanca per Mbrojtjen e Teatrit, proteste qytetare qe ka per ovjektiv clirimin e Kryeqytetit nga hajduti i Tiranes.

Pas 10 oresh presione, shantazhe dhe kercenime, sapo mesova lajmin qe e kane lene te lire me procedim detyrim paraqitje.

I bej thirrje policise se shtetit, te mos behet pale me hajdutet e prones publike,

Te mos zbatoj urdherat e Koçi Xoxeve dhe Bedri Spahive te rinje ne krye te prokurorise.

Qytetaret e kane te garantuar me Kushtetute te drejten e protestes, ndersa policia duhet tu siguroj kushtet per te protestuar.

Hajni Veliaj dhe kryehajni Rama i kane ditet e numeruara ne pushtet, ndersa policia e shtetit, ka disa muaj qe e ka festuar 111 vjetorin e krijimit te saj.

Shumica e Ministrave te Brendshem dhe e Prokuroreve te Pergjithshem nder dekada kane perfunduar ose ne plumb, ose ne burgje. 

Por shqiptaret dhe shteti shqiptar kane mbijetuar.

Ndaj mos u beni pale me te keqen, mos i shantazhoni protestuesit, lereni zemerimin dhe revolten qytetare ti jap fund kesaj junte hajnash.

Te premten do te jemi me shume, me te zemeruar, me te revoltuar.

Te premten zemerimi i Alfred Pellumbit, Kevin Vidrices, Franc Kaloshit, Bernard Metaliajt dhe qindra te tjereve do te jete dhjetefishuar.

Të fundit