Flash News

Bota

40 protestues pro-palestinezë arrestohen në kampusin e Universitetit Yale në Konektikat

40 protestues pro-palestinezë arrestohen në kampusin e Universitetit

Të paktën 40 protestues janë arrestuar gjatë një tubimi pro-palestinez në Universitetin Yale në Konektikat, tha shefi i policisë së Yale, Anthony Campbell.

Campbell tha se protestuesit ishin paralajmëruar dy herë përpara arrestimeve.

Gazetarët e “Yale Daily News” u kërcënuan gjithashtu se do të arrestoheshin nëse nuk lëviznin nga sheshi.

“Policët janë mbledhur në Beinecke Plaza, ku protestuesit pro-palestinez i kërkonin Universitetit Yale të largohej nga prodhuesit e armëve ushtarake”, raportoi ai.

“Tensionet në shumë universitete amerikane kanë qenë të larta që nga sulmi terrorist i Hamasit më 7 tetor në Izrael dhe lufta pasuese e Izraelit ndaj Hamasit në Gaza, e cila ka shkaktuar vdekjen e dhjetëra mijëra civilëve palestinezë”, sipas ministrisë së shëndetësisë së enklavës.

Të fundit