Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha speaks to the Romanian media: Florian Koldea is Rama's real connection to Sinaloa

Berisha speaks to the Romanian media: Florian Koldea is Rama's real

The leader of the Albanian opposition, Sali Berisha, spoke to the Romanian media NCN after the published scandal that a secret service general was recruited by Edi Rama's adviser, Dorian Ducka, to work for the famous Sinaloa cartel in Mexico.

For the Romanian media, Berisha says that General Florian Koldea is actually Edi Rama's real connection with the Mexican cartel. The chief democrat said that Koldea's true role in Albania is organized crime.

Among other things, Berisha stated that Rama coordinated all the activities of these organizations, used them to forcibly obtain the votes of Albanian citizens and offered them great favors, announced them as strategic investors.

INTERVIEW:

Journalist: Hello, today we will speak with His Excellency, Sali Berisha, the former president and prime minister of Albania, at the same time the leader of the largest opposition party in his country and the person who shocked both Romania and Albania, revealing a few days before from the balcony of his house, where he is illegally detained. Mr. Berisha discovered an absolutely incredible document, the consultancy contract of security general Florian Koldea with the current prime minister of Albania, Edi Rama. Before we get into the topic, and I want to thank you very much, Mr. Berisha, for this honor, I want to ask you why the prosecution refuses to make public the indictment in your case. Is it because the charges against you are a joke? Are you a victim of political and judicial abuse?

Berisha : It is totally a pure political process. After four years of investigations, based on a false file presented by the then chairman of the socialist parliamentary group by order of Edi Rama, by Taulant Balla, for a process of recognition, return of lands confiscated by the communist regime and purchase of assets built on this land, fully respecting the laws, this file says that the land was expropriated by the Italians during the Second World War, and then the owners have nothing to do with it. While the Official Gazette of that time clearly indicated that the land of that territory had not been expropriated by the regime. It is quite the opposite. Was requisitioned for six months and then another six months and nothing else. This land belonged to 300 owners. One of these owners was my son-in-law, Professor Jamarbër Malltezi, and a process that started in 1995 and ended in 2009. All laws have been respected. There is no employee or official from any government, left or right, under indictment or penalty for this privatization process, because each of them has strictly respected the law. The only person accused of abuse is Sali Berisha, who has no signature at any stage of this process, because it went through the law and not through government decisions. It is Berisha and it is my son-in-law who received from his ancestor, his ancestor, 410 square meters of land. This is the entire file, and by order of Edi Rama, I was put under house arrest, even though there is no fact or document to prove that there was the slightest violation of the law.

Journalist : Okay, but Mr. President, in my opinion, anyone who is an opponent of Edi Rama can be arrested without any reason. Is this justice in Albania?

Berisha: It is completely controlled by Edi Rama. George Soros, who is the architect of the justice reform, put the justice system under the complete control of Edi Rama and his government. So, the so-called independent justice is a branch of the executive in Albania, de facto, it is a branch of the executive that implements or receives orders directly from Rama.

Reporter: The story is funny. I can compare your mandate as prime minister with Edi Rama, who is now the current prime minister, but I want you to be honest and objective and tell me what you think are the most harmful actions of Mr. Edi Rama for Albania since he became prime minister?

Berisha: Narkoshteti, zotëri. Edi Rama zëvendësoi shtetin e së drejtës me një narkoshtet. Nëse lexon median ndërkombëtare, duke përfshirë librat zyrtarë të institucioneve serioze, tregojnë se Shqipëria është narkoshtet. Si ndodhi kjo? Si ndodhi kjo? Edi Rama, sapo erdhi në pushtet, filloi lidhjet direkte me Kolumbinë. Dhe në një fshat 30 kilometra nga Tirana u instalua fabrika më e madhe e kokainës në Ballkan dhe më shumë. Një grup i përbërë nga shqiptarë dhe kolumbianë e drejtonte këtë objekt, duke eksportuar sasi të mëdha në Gjermani dhe gjetkë. Kur gjermanët zbuluan rrjetin, sollën dokumente. Çfarë u zbulua? U zbulua që një nga shefat e grupit ishte Olsi Rama, vëllai i Edi Ramës. Dhe operacioni dështoi, operacioni i arrestimit. Disa njerëz u dënuan, por të gjithë tani janë të lirë, duke përfshirë kolumbianët që jetojnë një jetë të qetë në Shqipëri. Dhe vëllai i Edi Ramës nuk u mor kurrë në pyetje. Krahas kësaj, nëse kontrollon të dhënat e policisë italiane, që, bazuar në një marrëveshje, kontrollonte territoret shqiptare për kanabis, në vitin 2015, ata e gjetën vendin të mbuluar kudo me kanabis. Zv/kryeministri… unë e denoncova në atë kohë. E denoncova. Pse? Çfarë ndodhi? Shërbimi Sekret i Shqipërisë hartoi një raport në të cilin thuhet se 124 oficerë të nivelit të lartë të policisë dhe 180 gjithsej oficerë policie ishin të përfshirë në mbjelljen e kanabisit, duke pasur për çdo bimë tarifën e tyre. Zv/kryeministri i atëhershëm i Shqipërisë, Arben Ahmetaj, i cili tani është në azil në Zvicër, u tha mediave shqiptare dhe italiane se ai, në mënyrë të përsëritur, qëndroi kundër kanabizimit të Shqipërisë. Ndërsa zoti Rama e kundërshtoi atë, duke i thënë se këto janë para dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë. Unë vetë ngrita zërin dhe thashë që ky është narkoshtet, sepse të gjitha ligjet u shkelën për të toleruar, për të favorizuar mbjelljen e kanabisit në të gjithë vendin.

Gazetari: Ju thatë diçka interesante javën e shkuar. Nga paratë tuaja, të dashur shqiptarë, Edi Rama pagoi konsulentë të huaj të shërbimeve sekrete dhe mafian. Kjo përzierje e mafias dhe oficerëve të shërbimeve sekrete më duket shumë e rrezikshme. Si e komentoni këtë? A keni informacione të tjera për këtë?

Berisha: Sigurisht, ka informacione publike. Ka informacione publike.

Gazetari: Zoti President, ju keni qenë president i vendit, kryeministër i këtij vendi. Pse mendoni se zoti Rama kishte nevojë për një këshilltar si Florian Koldea? Çfarë konsulence mund t'i ofronte zoti Koldea? Sepse mendoj që nuk po diskutojmë për marketingun politik, por lloje të tjera shërbimesh.

Berisha: A mund t'ju shpjegoj diçka?

Gazetari: Ju lutem.

Berisha: Edi Rama kontraktoi si këshilltar për sigurinë, ish-drejtorin e FBI-së Lou. Ai kontraktoi si këshilltar për sigurinë ekipin e tij. Por para kësaj, ai korruptoi, arriti të korruptojë kreun e kundërzbulimit të FBI-së për Nju Jorkun, McGonigal.

Gazetari: Po, po, e di.

Berisha: Ai e përdori McGonigal-in kundër opozitës. Ai e pagoi me para të pista. Dhe kur ishte në detyrë, ai u angazhua në luftë private kundër Sali Berishës dhe kundër opozitës. Ndodhi e njëjta gjë me kreun e policisë financiare italiane, Il Generale Lisi, ose i Interpol Italias a diçka e ngjashme. McGonigal mori 225,000 dollarë nga një ish-oficer i shërbimit sekret shqiptar. Gjeneral Lisi mori 30 hektarë tokë nga Sekretari i Përgjithshëm aktual i kryeministrit të Këshillit të Ministrave, Engjëll Agaçi. Dhe normalisht, Koldea ishte një aset për Edi Ramën për lidhjet e tij me Sinaloan e Meksikës. Janë dy vëllezër shqiptarë me emrin Hysa, të cilët janë njerëz të nivelit të lartë në kartelin Sinaloa.

Gazetari: Po thoni se zoti Koldea është lidhja e vërtetë e Edi Ramës me kartelin Sinaloa?

Berisha: Po, kjo është ajo që është shkruar në media. Por ajo që di është që vjet, Engjëll Agaçi, Sekretari i Përgjithshëm, me kërkesë të Edi Ramës, nënshkroi emërimin e Koldeas si këshilltar të Edi Ramës.

Gazetari: Pra, edhe një herë, cili mendoni se ishte ose është roli i vërtetë i Koldeas në Shqipëri?

Berisha: Bota e nëndheshme, pra, bota e krimit të organizuar.

Gazetari: Mirë, shumë interesante.

Berisha: Edi Rama… është një e dhënë e re… shumë e rëndësishme. Të gjithë e dinin… një këshilltar i Ramës i cili quhej Ergys Agasi ishte një plejboj i ri. Të gjithë e dinin se ai përfaqësonte Ramën në organizatat e ndryshme të krimit të organizuar dhe karteleve. Por tri javë më parë, ish-zëvendëskryeministri tha se Agasi ishte emëruar nga Rama si koordinator mes Edi Ramës dhe familjeve të mëdha mafioze dhe karteleve të drogës në Shqipëri. Kjo është e vërtetë. Rama koordinoi të gjitha aktivitetet e këtyre organizatave, i përdori ato për të marrë me dhunë votat e qytetarëve shqiptarë dhe u ofroi atyre favore të mëdha, i shpalli ata si investitorë strategjikë. Ç'do të thotë kjo? Do të thotë që u ofron deri në 500,000 metra katrorë tokë, publike ose edhe private, për zhvillimin dhe ndërtimin e resorteve. Ju, si gazetarë investigativë… ju ftoj të hetoni aferën e EÇ Sky dhe EncroChat. Çfarë janë këto? Këto janë telefona të koduar. Këto telefona të koduar, për fat të mirë, një ditë u deshifruan fillimisht nga Xhandarmëria Franceze dhe më pas nga partnerë të tjerë të shërbimeve. Çfarë tregojnë? Tregojnë se ndër 60,000 telefona të koduar të përdorur nga klane të organizuara dhe organizata në Europë dhe mbarë botën, 15,000 u përkasin shqiptarëve.

Gazetari: Kjo është ajo që doja të thosha. Agjencia Amerikane Federale e Antidrogës në raportet e saj, DEA, po thonë prej vitesh,  prej një dekade që Shqipëria dhe mafia shqiptare është pothuajse më e rrezikshmja në botë. Dhe mafia e dytë që kontrollon trafikun e drogës në Europë ose Amerikë. Pra, nga ana tjetër, zoti Blinken viziton Edi Ramën dhe bëjnë biseda të ëmbla. Nga ana tjetër, ishte një vendim kontroversial i marrë nga Rama më shumë se 10 vite më parë për të lejuar ish-organizatën terroriste, Muxhahedinët e Popullit nga Irani, të vendosen në Shqipëri në cilësinë e emigrantëve. A kishte Shqipëria nevojë për një problem më shumë? Pse ndodhi kjo dhe cilat janë pasojat për vendin tuaj?

Berisha: Edi Rama është personi më i investuar i Xhorxh Sorosit. Nëse vini në Shqipëri, Shqipëria mund të quhet Republika Xhorxh Soros. Në shumë aspekte. Por duhet ta dini, Xhorxh Sorosi ka shumë, shumë me ndikim në politikën e jashtme të SHBA-ve në Ballkan. Nëse shikoni, nëse jeni të interesuar të shikoni të gjitha nismat ballkanike të marra jashtë procesit të Berlinit… Procesi i Berlinit është një proces i BE-së. Por krahas procesit të Berlinit, i cili mbledh gjashtë vende të Ballkanit Perëndimor, krahas këtij procesi, ishte Ballkani i Hapur, një projekt plotësisht i mbështetur nga Sergej Lavrovi dhe Xhorxh Sorosi. Në çdo samit, ju lutem kontrolloni, në çdo samit të Ballkanit të Hapur… Novi Sad, Shkup, Ohër, Tiranë… në çdo samit është një person i pranishëm pranë kryeministrave, dhe ky është Aleks Sorosi. Një herë pyeta, si mund të ndodhë kjo? Si mundet një njeri, që nuk përfaqëson një komb, as një organizatë ndërkombëtare, por vetëm familjen e tij, të jetë kaq i rëndësishëm në çdo samit të Ballkanit Perëndimor? M'u tha se ai është i vetmi që mund të flasë me të gjithë. Këto janë pallavra. Të gjithë flasin me njëri-tjetrin. Nuk është aspak kështu. Por këta janë njerëz të korruptuar nga Xhorxh Sorosi dhe pranojnë, në shkelje të çdo ligji ndërkombëtar, një njeri që përfaqëson vetëm veten dhe të atin, dhe jo një vend, jo një komb, jo një institucion.

Gazetari: Kam provuar të shikoj CV-në e Edi Ramës, dhe kam gjetur thjesht një seri klishesh që duket të jetë një "histori e bukur". Por praktikisht, ne nuk dimë asgjë për disa pjesë të jetës së tij. Për shembull, një burim i imi nga shërbimet sekrete në Rumani më zbuloi se zoti Rama ka qenë edhe student në Rumani, një aspekt që nuk përmendet në CV-në e tij. Dhe i njëjti burim më tha se është shumë e mundur që Rama të ishte rekrutuar nga shërbimet e shërbimit sekret rumun, dhe kjo do të shpjegonte gjithashtu lidhjen me Koldean, ose ish-kryeministrin rumun Viktor Ponta. Çfarë mendoni për këtë?

Berisha: Më lejoni të theksoj disa fjalë për këtë. Së pari, Edi Rama është djali i zëvendësit të Nexhmie Hoxhës dhe Ramiz Alisë, Kristaq Rama. Babai i Edi Ramës nënshkroi varjen publike në gusht të vitit 1988 të një poeti disident, Havzi Nela. Ju rekomandoj të lexoni për Havzi Nelën. Dhe Havzi Nela u var, sepse ai shkroi se era e mendimit të tij do të frynte edhe në vendin tonë, dhe të drejtat e njeriut do të vinin edhe për shqiptarët. Ai e pagoi me varje. Dhe kanë qenë disa anëtarë të tjerë në presidium, në presidiumin e drejtuar nga Ramiz Alia, të cilët nuk nënshkruan, ndërsa babai i Edi Ramës nënshkroi pranë Ramiz Alisë për varjen e tij. Kjo është prapavija e tij. Nuk kam dëgjuar kurrë që ai ka qenë për studime në Rumani. Ai e ka fshehur këtë nga publiku shqiptar. Çfarë thuhet, thuhet si vijon. Ai ishte në Paris dhe sipas Fatos Nanos, ai shiste atje ikona të vjedhura. Po. Fatos Nano, që e mori nga Parisi në një kohë kur shiste ikona të vjedhura. Për kureshtjen tuaj, kur regjimi shkatërroi kishat dhe xhamitë në Shqipëri, mijëra objekte të bukura fetare dhe ikona u bënë objekte tregtie dhe tregtie të paligjshme. Edi Rama, në Paris, po shiste dhe u arrestua, sipas Gjergji Thimos, i cili është koleksionist i veprave të vjetra të artit. Rama u arrestua dhe gjithashtu iu dha një numër si një i burgosur në Francë nga policia franceze. Ai ka një të kaluar shumë të errët. Tani… bashkë me të është edhe një personazh tjetër. Tani është ministër i brendshëm dhe ai është Taulant Balla. Taulant Balla ka studiuar në Rumani. Sipas burimeve diplomatike, këshilli ynë në Rumani dërgoi i ka dërguar një njoftim Ministrisë së Brendshme se Balla merret me trafikim njerëzor, trafik prostitutash. Vetë Balla prezantohet me Koldean. Në fakt, Balla është personazhi që u zbulua se ka bërë 54 udhëtime me Edmond Begon, një person i dënuar në Itali 18 vjet si kryetrafikant. Domethënë, me këto 54 udhëtime me pasaporta diplomatike, ka baza të forta të mendosh se ai transportonte me valixhe diplomatike kokainë ose drogë. Pra, është një grup. Vetë Rama ka bërë… në dy vjet… 141 udhëtime me avionin e tij taksi, me avionin e tij personal. Avion taksi. Ka shumë zëra se ai ka transportuar me valixhe diplomatike në këto udhëtime narko-euro dhe drogë. Por në dy vjet, 141 udhëtime me avion privat, mendoj se kjo është unike.

Gazetari: Ju jeni ish-drejtues i këtij vendi dhe jeni politikan me shumë përvojë. A mendoni se politikanët rumunë duhet ta ndjekin penalisht z. Koldea për tradhti të lartë të vendit, duke pasur parasysh ato që po dëgjojmë tani?

Berisha: I think that Mr. Koldea should be fully investigated for his connections. Now you tell me that Rama may have been a confidant of the Romanian secret service, that perhaps Rama should be treated as a traitor to Albania and should be prosecuted. I don't know what the intimate relationships really are as far as the topic of treason is concerned, but as far as other affairs are concerned, connections with Sinaloa, cocaine parties in Tirana by a strange woman, etc. have come to light.

Latest news