Flash News

Bota

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Udhëheqësit e NATO-s kanë përsëritur mbështetjen e tyre për Ukrainën dhe kanë njoftuar shtimin e vendosjeve të sigurisë në skajin lindor të aleancës ushtarake, ndërsa forcat ruse bëjnë përparim në fushatën e tyre për të rrethuar qytetin e Lysychansk.

Forcat ruse kanë bërë përparim për të rrethuar qytetin e Lysychansk. Luftimet vazhdojnë pranë autostradës kryesore në jugperëndim të qytetit, ku ndodhet një rafineri e madhe nafte, tha Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Ukrainase.

Autoritetet e mbështetura nga Rusia në rajonin jugor të Ukrainës, Kherson thonë se po përgatiten për një referendum për t'u bashkuar me Federatën Ruse. Kirill Stremousov, nënkryetari i administratës ushtarako-civile të rajonit Kherson, tha në një intervistë në kanalin e tij Telegram: "Po, ne po përgatitemi për referendumin dhe do ta mbajmë".

Pastrimi i rrënojave në qendrën tregtare në qendër të Kremenchuk, i cili u godit nga një raketë ruse të hënën, do të zgjasë dy deri në tre ditë, sipas një zyrtari rajonal. Të paktën 18 civilë u vranë në sulm, ndërsa 58 të tjerë u plagosën.

Të fundit