Flash News

E-TJERA

Spartak Koka: Pse u prish miqësia e Talo Çelës dhe Nuredin Dumanit

Spartak Koka: Pse u prish miqësia e Talo Çelës dhe Nuredin

Talo Çela dhe Nuredin Dumani, dikur miq të ngushtë, tashmë prej vitesh po tentojnë të vrasin njëri-tjetrin dhe rrethin e tyre të ngushtë miqësor.

Gazetari Spartak Koka ka rrëfyer në studion e “Opinion” se si u prish miqësia mes dy të shumëkërkuarve. Koka tha se krisja mes Dumanit dhe Çelës filloi menjëherë pas vrasjes së Andi Zylyfit, djali i hallës së Erion Alibejt, vrasje në të cilën Dumani pohon se është ndjerë i përdorur.

Bëhet fjalë për një mjet Mercedes – Benz E Class të cilin ia kishin dhuruar Dumanit, por Talo Çela ia kishte kërkuar me urgjencë për vrasjen e Zylyfit me premtimin se do t’ia zëvendësonte, gjë që nuk ndodhi.

"We have constantly asked questions over the years why Nuredin Numan's friendship with Talo Çela, two close friends, has broken down and he gives the explanation in this testimony. After the murder of Andi Zylyfi, the son of Erion Alibej's aunt. In 2019, after I was released from prison, I had a conflict with Talo Çela after the murder of Andi Zylyfi, I felt used because the Benz that was used for the event and the murder, I was forgiven. I was keeping it for another event, robbery or murder and these asked me saying he needed it quickly that they would commit the murder of Andi Zylyfi.

The car was a gray Mercedes-Benz E Class I had in the garage. This car has changed color 3 times at the service of Dorjan Shkoza, here we are also connected with the murder of Dorjan Shkoza and Anxhelo Avdias, whom we connected only with the part of the robbery of Rinas. But in fact they have been part of the maintenance infrastructure of all the group's criminal activity. I asked Talos to take part in the murder as I had run out of money, but he told me I could not enter because Mir Haxhia, one of the brothers who was killed in the Nishtullave area, and Altin Doci, suspected of killing Haxhia brothers.

Ata kanë marrë kaparin, Talo më tha se do ta zëvendësonte makinën pasi të mbaronte ngjarja. Makinën nuk ma zëvendësoi dhe nuk më dha as lekët që më premtoi. Këtu fillon përplasja e grupeve. Disa ditë më vonë pas ngjarjes po debatoja me Talon se ngjarja kishte ndodhur në Peqin dhe Policia kishte ardhur në Durrës për kontroll tek shtëpia ime, thërritëm edhe vëllain tim, por s’ka lidhje fajin Talo ja vinte Fatos Gosës, informator i lëvizjeve të Andi Zylyfit.

Është bashkëpunëtor tek të gjitha vrasjet që kanë ndodhur në Elbasan duke filluar nga Indrit Dylgjeri, dy vëllezërit Baho dhe Andi Zylyfi. Pas atentatit të Andi Zylyfit i kam shkuar me urdhër të Talo Çelës, Dine Çamit se këtu janë përplasur fizikisht palët”, deklaroi Koka.

Latest news