Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes! Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Presidenti Biden do të marrë pjesë sot në një video-takim me liderin rus, Vladimir Putin, në atë që ka shumë të ngjarë të jetë biseda më e rëndësishme e presidentit të SHBA-së që nga fillimi i mandatit. Biseda mund të përcaktojë kursin për fatin e Ukrainës si një komb plotësisht i pavarur.

■ Varianti Omicron përhapet shpejt, por infeksioni që rezulton mund të jetë më pak i rëndë se format e tjera të koronavirusit. Studiuesit në Afrikën e Jugut thanë se repartet e tyre Covid-19 ishin pothuajse të kundërta me fazat e mëparshme të pandemisë, me pak pacientë në makinat e oksigjenit.

■ Qyteti i Nju Jorkut e bëri kusht gjithëpërfshirëspër të gjithë punëdhënësit privatë vaksinën kundër koronavirusit.

■ Franca po mbyll klubet e natës për katër javë dhe po shtrëngon disa rregulla të virusit në shkollat fillore, kryesisht rreth përdorimit të maskave.

■ Qeveria kineze synon të vaksinojë 160 milionë fëmijë deri në fund të vitit.

■ Daw Aung San Suu Kyi, ish-udhëheqësja civile e Mianmarit, e cila u arrestua nga ushtria e vendit në një grusht shteti të 1 shkurtit, u dënua dhe u dënua me akuzat për nxitje të trazirave publike dhe shkelje të protokolleve Covid-19. Ajo përballet me nëntë akuza të tjera.

■ Administrata Biden tha se nuk do të dërgonte një delegacion amerikan në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin, duke zyrtarizuar një bojkot diplomatik të përfolur prej kohësh në një përpjekje për të presionuar Kinën për shkelje të të drejtave të njeriut.

■ Tre pengje të tjera nga një grup prej 17 misionarësh të rrëmbyer në Haiti në tetor janë liruar.

■ Karl Nehammer, ish-ministri i Brendshëm i Austrisë, është bërë kancelari i tretë i vendit në një vit pas dorëheqjes së Sebastian Kurz në mes të një hetimi për korrupsion dhe trafik influence.

■ Të paktën një pjesë e parave të shpërblesës të paguara nga kompanitë amerikane për shantazhuesit në internet kaluan përmes një adrese biznesi prestigjioze në Moskë, zbuluan hetuesit.

■ Papa Françesku mund të takohet për herë të dytë me kreun e Kishës Ortodokse Ruse. Ai tha se do të ishte i gatshëm të udhëtonte në Moskë për takimin.

■ Prodhuesi i automjeteve Tesla mund të ketë minuar sigurinë në dizajnimin e sistemit të tij të ndihmës për shoferin për t'iu përshtatur vizionit të shefit të tij ekzekutiv, Elon Musk, thonë ish-punonjësit.

■ Departamenti i Drejtësisë paditi Teksasin, duke argumentuar se rindarja e hartave të tij dëmton votuesit me ngjyrë.

Të fundit