E-TJERA

Abortoi në maternitet, ndërron jetë pas disa orësh 34-vjeçarja në Elbasan. Procedohen dy mjekë

Abortoi në maternitet, ndërron jetë pas disa orësh

Një 34-vjeçare ka humbur jetën në maternitetin e Elbasanit, pak orë pasi kishte kryer një abort.

Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur dje në mesditë, ndërsa dy mjekë të maternitetit janë proceduar për veprën penale “Neglizhenca në trajtimin mjekësor”.

Më datë 30.01.2023, rreth orës 12:00, një shtetase 34 vjeçe është paraqitur në ambientet e Maternitetit të Elbasanit, ka kryer një procedurë aborti dhe më pas është larguar në banesë.

Rreth orës 18:00 të së njëjtës ditë, dyshohet se për shkak të komplikimeve të gjendjes shëndetësore, kjo shtetase ka njoftuar shërbimet e ambulancës, të cilat e kanë transportuar atë në Maternitetin e Elbasanit, ku kjo shtetase ka humbur jetën.

Për këtë rast, oficerët e Policisë Gjyqësore të Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan kanë iniciuar procedimin penal për shtetasit A. P., 56 vjeç dhe B. Gj., 60 vjeç, mjekë në Maternitetin e Elbasanit, për veprën penale “Neglizhenca në trajtimin mjekësor”.

Vijon puna nën drejtimin e Prokurorisë, për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti”- njofton policia.

  

Të fundit