Flash News

E-TJERA

Zyrtarisht në vjeshtë, fundjava sjell mot të paqëndrueshëm dhe reshje shiu

Zyrtarisht në vjeshtë, fundjava sjell mot të

Të ndodhur në stinën e vjeshtës ajo që tashmë pritet është moti i paqëndrueshëm dhe reshjet e shiut.

Në këtë mënyrë, sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak për sot parashikohet mot me vranësira mesatare dhe të dendura si dhe intervale të shkurtra me diell.

Priten reshje shiu të herëpashershme përgjatë gjithë ditës. Gjatë pjesës së parë të 24-orëshit reshjet do të jenë me intensitet mesatar në formën e shtrëngatave e rrebesheve afatshkurtër kryesisht në veri dhe qendër. Gjatë orëve të pasdites intensiteti i reshjeve bie dhe bëhen të herëpashershme dhe të dobëta kryesisht përgjatë relieveve kodrinore e ato malore.

Edhe për ditën e diel moti parashikohet përsëri i paqëndrueshëm por me një përmirësim të lehtë. Vranësirat do të jenë mesatare deri të dendura por do të ketë edhe alternime kthjellimesh të herëpashershme. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave apo rrebesheve lokale dhe afatshkurtër.

 

Të fundit