Flash News

E-TJERA

Here's how much tickets cost for national and international artists, find out the most "expensive"!

Here's how much tickets cost for national and international artists, find

If 2022 was the record year of inflation and uncertainty in live music, 2023 promises to be the 'opening act' of a promising future. And the beginning of spring this year proved it.

The concert industry in Albania has seen significant growth over the past few years, with international and local artists hosting concerts in the country.

The pandemic halted and weakened this industry everywhere in the world, but it seems that 2023 promises to return to pre-pandemic levels.

A large number of concerts organized in Albania have shown a high demand among the public, starting last year.

While this year, Greek singer Nikos Vertis opened the series of large-scale concerts at "Air Albania". Known to the Albanian public, especially for the song "Thelo na me nioseis", interest was high in attending this concert.

It started around 21:00 in the evening and the capacity of the stadium was 'sold-out', i.e. completely sold. The price of tickets for this concert started at 3,000 lek and reached 100 euros in the VIP area, closest to the stage.

Another show welcomed by the Albanian public was "Notre Dame De Paris", a production organized by the well-known Italian singer-songwriter Riccardo Cocciante.

With a troupe of multinational artists and the soloist singer Elhaida Dani, the show organized at the "Air Albania" stadium won the hearts and "money" of Albanians. Tickets started at 2,500 Lek up to 10,000 Lek VIP area closer to the stage. The entire capacity of the stadium was completely sold out.

The price of tickets for concerts in Albania depends a lot on the artist, his reputation, the size of the concert venue, i.e. the capacity of the place where they will perform, as well as other factors such as the type of concert and the demand of the public.

However, in general, ticket prices for concerts in Albania can vary from 1500-2000 ALL for smaller, independent concerts, up to several tens of thousands of ALL for large concerts and famous international artists.

Çmimet e biletave mund të ndryshojnë gjithashtu në varësi të vendndodhjes në arenën e koncertit (Vip, Zonë e parë, Zonë e dytë, etj.), dhe nga çmimet e vendosura nga organizatori ose promovuesi.

Një koncert i shumëpritur është ai i njoftuar që 2 muaj më parë, nga këngëtarja e mirënjohur Elvana Gjata.

I pari në këtë dimension, pritet të nisë më 22 qershor në stadiumin AirAlbania. Sipas të dhënave të website që administron shitjen e biletave, çmimi i tyre nis nga 2000 lekë dhe arrin 10 mijë lekë në tribunat VIP. Deri më datën 8 qershor, pra 2 javë përpara nisjes, mësohet se ka mbetur 30% e kapacitetit të koncertit pa shitur ende.

Lajm i cili çuditi ditët e fundit shqiptarët, ishte padyshim njoftimi për koncerte të dy këngëtarëve me famë botërore Ricky Martin dhe Enrique Iglesias.

Koncerti i Enrique Iglesias, yllit të këngës “Hero”, do të mbahet në datën 30 qershor në Sheshin Nënë Tereza dhe çmimet e biletave do të bëhen publike pasditen e së premtes (9 qershor).

Koncerti i Ricky Martin do të mbahet në datën 22 korrik në Sheshin Nënë Tereza. Sipas informacioneve të marra në website backstage.al, biletat nisin në shifrën e 42 euro dhe arrijnë 139 euro, në varësi të administrimit të vendeve, afërsisë nga skena etj.

Për këdo që do të blejë bileta për koncertin e parë të Iglesias, do t’i ofrohet një kupon ulje prej 20% në koncertin e Ricky Martin.

Të dy këta këngëtarë kanë koncerte të përmasave gjigante, me administrim nga kompanitë më në zë të fushës në botë dhe çmimet e biletave në Shqipëri janë rreth 30% më lirë se sa një koncert në Spanjë apo Zvicër.

Another artist, Placido Domingo, although not for the first time in Tirana, returns for another show. The tenor and conductor will be accompanied in this concert by the artists Jenifer Rowey, Jonatan Antoine and Christina Ramos.

September 7 is the meeting point with this legend of operatic music. The ticket price, according to Backstage, for this artist ranges from 50 euros to 250 euros, being the most expensive artist this season in Albania./Monitor

Latest news