Homazhet e të majtëve për Hajdarin, Noka: Nuk iu bashkuam qeverisë që fshihej pas atentatit

Ish-deputeti demokrat Flamur Noka, në rubrikën ‘Opinion’, ndër të tjera ka folur për marrëdhëniet me familjen e Azem Hajdarit, sot në 21 vjetorin e vrasjes të tij.

Noka u ndal te raporti me deputeten Rudina Hajdari e cila doli kundër vendimit të PD për djegien e mandateve.

“Rudina Hajdari ka zgjedhur rrugën e saj, e cila nuk ka asnjë lidhje me rrugën që ndjek PD-ja. Unë e kam thënë gjithmonë dhe e them, nuk besoj kurrë që Azem Hajdari do ndiqte këtë rrugë por ne e vlerësojmë dhe për këtë arsye për vlerësimin ndaj familjes Hajdari për kontributin dhe veprën e heroit të demokracisë Azem Hajdari, Rudina Hajdari është futur në listën e deputetëve nga ana e PD-së dhe ky është vlerësim maksimal që mund të bëhet. Pastaj gjithsecili ka rrugën e vet”- u shpreh Noka.

Ndërsa për homazhet e ndara me Kuvendin, ish-deputeti tha se secili ka axhendën e tij.

“Axhenda jonë ka qenë e pandryshueshme dhe ne nuk kemi pranuar kurrë që të ndryshojmë një axhendë e cila është në respekt të të rënëve, në respekt të heroit të demokracisë dhe në respekt të veprës së tyre. Kuvendi duhet të kishte reflektuar me kohë, është hera e parë që e bëjnë. Ne nuk mund t’i bashkëngjitemi axhendës së atyre që organizuan sepse ishte qeveria e PS-së që fshihej pas atentatit. Prandaj ne nuk mundemi, as është kërkuar falje për këtë vrasje politike të shekullit, as është reflektuar. Kështu që ne axhendën tonë do ta vazhdojmë, ata kanë punën e tyre”-deklaroi Noka.