Flash News

Rajoni

Ish-presidenti serb: Vuçiç e humbi Kosovën

Ish-presidenti serb: Vuçiç e humbi Kosovën

Ish-presidenti i Serbisë dhe kryetari i Partisë Socialdemokrate, Boris Tadiç, ka thënë se nuk do ta nënshkruajë propozimin franko-gjerman për Kosovën dhe se qeveria aktuale ka përgjegjësi historike kur është fjala për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

Ai vuri në dukje se absurdi më i madh është se qeveria e Vuçiqit e humbi Kosovën në paqe.

“Përgjegjësia e kësaj qeverie për pozitën e Serbisë sot në kontekstin e zgjidhjes së çështjes së Kosovës është e madhe dhe po të kemi parasysh se të njëjtat opsione kanë qenë në pushtet në vitet nëntëdhjetë, sigurisht që mund të flasim edhe për përgjegjësi historike.

Natyrisht, e kam parasysh se përgjegjësinë më të madhe historike e kanë ata që kanë mundur të vendosin për këtë çështje para viteve 1990, e sidomos para Kushtetutës së vitit 1974. Gjatë viteve 1990 Serbia e humbi Kosovën në luftë, dhe është absurde që e ka humbur në dekadën e fundit dhe ne paqe”, tha ai për “Nova”.

 

Të fundit