Video/ Seanca për shkarkimin e qeverisë së Kurtit, qytetarët e Kosovës ‘protestojnë’ nga ballkonet e shtëpive

Seanca e jashtëzakonshme plenare për rrëzimin e qeverisë së Albin Kurtit vijon të mbahet në parlamentin e Kosovës.

Në një video transmetuar nga media kosovare KTV, qytetarët e Kosovës kanë dalë në protestë nga ballkonet e shtëpive, pasi ndodhen të izoluar nga koronavirusi.

Ata po protesojnë me kusi dhe mjete të tjera ndërsa nga ana tjetër Kurti në Kuvend deklaroi se kurrë nuk mund të rrëzohet një qeveri për një ministër, vetëm nëse ky nuk është plan.

Kërkesa e Lidhjes Demokratike të Kosovës për votëbesimin e Qeverisë së kryeministrit Albin Kurti erdhi pas përplajseve më 18 mars, kur Kurti shkarkoi ministrin e të Punëve të Brendshme, Agim Veliun, pasi përhapi panik tek njerëzit në situatën e vështirë të krijuar prej koroanvirusit.