Flash News

Bota

Putin shkarkon zv.ministrin e Mbrojtjes në Kherson, emëron ‘kasapin e Mariupolit’

Putin shkarkon zv.ministrin e Mbrojtjes në Kherson, emëron

Zëvendësministri rus i Mbrojtjes Dmitry Bulgakov është shkarkuar nga detyra dhe është transferuar në një post tjetër.

Bulgakov do të zëvendësohet nga gjeneralkoloneli Mikhail Mizintsev, i cili më parë mbante postin e kreut të Qendrës Kombëtare të Kontrollit të Mbrojtjes së Rusisë, raporton REL.

Ushtria ukrainase tha se Mizintsev udhëhoqi rrethimin e portit të Mariupolit të Detit Ukrainas Azov, gjë që i dha atij pseudonimin "kasapi i Mariupolit".

Mariupol u pushtua nga Rusia në fund të majit pasi pjesa më e madhe e qytetit u shndërrua në gërmadha dhe mijëra civilë u vranë gjatë rrethimit.

Udhëheqja ushtarake ruse nën ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu është kritikuar së fundmi në qarqe pranë Kremlinit. Rreth dy javë më parë, ushtria e Moskës ishte tërhequr me nxitim nga rajoni lindor i Ukrainës, Kharkiv, nën presionin e kundërofensiveve ukrainase.

Të fundit