Flash News

Bota

Qytetarët në Bullgari dalin në protestë kundër Gazprom

Qytetarët në Bullgari dalin në protestë kundër Gazprom

Qindra bullgarë dolën në rrugët e kryeqytetit, duke shprehur frikën se qeveria e përkohshme e vendit mund të thyejë politikat e paraardhësit të saj properëndimor dhe t'i rikthehet lidhjeve të ngushta energjetike me Rusinë.

E dyta në serinë e planifikuar të protestave nën sloganin ‘#GAZëithme’ u zhvillua përpara ndërtesës presidenciale dhe organizatorët thanë se duan më shumë llogaridhënie nga kabineti kujdestar.

Shumë njerëz në Bullgari, një anëtare e BE-së dhe NATO-s janë të shqetësuar se qeveria e mëparshme pro-perëndimore u rrëzua në qershor për shkak të qëndrimit të saj të ashpër kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe refuzimit të saj për të paguar gjigantin rus të energjisë Gazprom në rubla, valutë.

Në fund të prillit, Rusia ndërpreu furnizimin me gaz për Bullgarinë, kombin më të varfër të BE-së, pasi ajo refuzoi kërkesën e Moskës për të paguar në rubla. Marrëdhëniet midis dy ish-aleatëve të bllokut sovjetik u rënduan nën qeverinë e mëparshme.

Deklaratat e para publike nga qeveria aktuale e përkohshme, e emëruar nga presidenti Rumen Radev, tregojnë se Bullgaria mund të rifillojë bisedimet me Gazprom për të shmangur mungesat e gazit natyror më vonë gjatë vitit.

"Ne refuzojmë të jemi të varur nga Gazprom dhe të financojmë luftën e egër të Putinit!"-thuhej në një nga pankartat.

Muajin e kaluar, krerët e Greqisë dhe Bullgarisë shënuan përfundimin e një tubacioni të ri që do të furnizojë gaz natyror nga Azerbajxhani në Bullgari. Ata thanë se dërgesat komerciale pritet të fillojnë deri më 1 tetor.

Burimi: Euronews

Të fundit