Flash News

Bota

Stoltenberg: Ukraina të lejohet të sulmojë me armët perëndimore brenda territorit të Rusisë

Stoltenberg: Ukraina të lejohet të sulmojë me armët

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë një deklaratë të pazakontë rreth pushtimit të Ukrainës nga ana e Rusisë.

Ai u bëri thirrje aleatëve që të heqin kufizimet për përdorimin e armëve nga Ukraina për të goditur objektivat ushtarake brenda Rusisë.

“Unë mendoj se ka ardhur koha që aleatët të mendojnë nëse duhet të heqin disa nga kufizimet që u janë vënë në përdorimin e armëve që i kanë dhuruar Ukrainës, veçanërisht tani kur luftimet po zhvillohen shumë në Kharkiv. T’ia mohosh ukrainasve mundësinë e përdorimit të këtyre armëve kundër objektivave legjitime ushtarake në territorin rus, e bën shumë të vështirë për ta që të mbrohen”, tha shefi i aleancës më të fuqishme ushtarake në botë.

Ai shtoi se Rusia po bën një luftë agresioni dhe Ukraina ka të drejtë të mbrohet, raporton the economist.

 

Të fundit