Flash News

Bota

Ukraina merr “superfuqinë” Leopard nga Gjermania dhe Britania e Madhe

Ukraina merr “superfuqinë” Leopard nga Gjermania dhe Britania e

Gjermania dhe Britania e Madhe kanë dorëzuar ngarkesën e parë të tankeve luftarake në Ukrainë – duke siguruar mbështetjen e nevojshme tokësore ndërsa forcat ruse intensifikojnë sulmet në lindje të vendit.

Tanket Leopard dhe Challenger iu premtuan Kievit në fillim të këtij viti dhe mbërritën të hënën në kohë për një ofensivë të pritshme pranverore nga forcat e Ukrainës, raporton Al Jazeera.

Kancelari gjerman Olaf Scholz u tha gazetarëve të hënën se Berlini i ofroi Kievit tanke luftarake shumë moderne"Leopard, ndërsa ministria e mbrojtjes tha më vonë se 18 ishin dorëzuar.

"Tanket tona kanë hyrë në duart e miqve tanë ukrainas siç është premtuar dhe në kohë", tha në një deklaratë ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius.

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov tha se ai inspektoi një "shtesë të re" për forcat e vendit - tanket Challenger si dhe automjetet luftarake të këmbësorisë Marder të Gjermanisë, plus kamionë të blinduar Cougar dhe transportues të blinduar të personelit Stryker nga Shtetet e Bashkuara.

"Një vit më parë, askush nuk do ta kishte menduar se mbështetja e partnerëve tanë do të ishte kaq e fortë," tha Reznikov.

Reznikov vlerësoi sfiduesit e Britanisë duke i quajtur tanket vepra të "artit ushtarak".

Ndërsa Ukraina fiton fuqinë konvencionale të zjarrit, Rusia u zotua të ndjekë një plan të shpallur nga Presidenti Vladimir Putin për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusinë fqinje, një nismë që tërhoqi kritika të gjera.

Të fundit