Haaland tërhiqej nga United, por këshilla e babait ishte epike!

Erling Haaland ka patur mundësi të transferohej te Manchester United, por në janar ai zgjodhi Borussia Dortmund-in. Ka qenë babai i tij ai i cili e ka bindur të mos transferohej te “Djajtë e kuq”.

Trajneri i ekipit anglez, Ole Gunnar Soslkajer, është një nga lojtarët më të fortë të historisë së futbollit norvegjez dhe një idhull i sulmuesit të verdhezinjve. Haaland u tërhoq prej tij, por babai i tij nuk e lejoi të zgjidhte United-in.

“Është e rrezikshme të zgjedhësh një skuadër vetëm për një trajner, sepse ai mund të shkarkohet në çdo moment”, ka qenë këshilla e tij. Djaloshi e ka dëgjuar këshillën dhe e ka nisur mirë në “Signal-Iduna Park”.