Flash News

Kosova

Dita e tretë e protestave në veri, serbët grumbullohen para komunave, shtohen forcat e KFOR

Dita e tretë e protestave në veri, serbët grumbullohen para

Sot, në ditën e tretë të protestave, qytetarët serbë janë grumbulluar sërish në tri komunat e vendit në veri, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq.

Pranë ndërtesave të Komunave në Zvecan, Leposaviq dhe Zubin Potok, ka prani të pjesëtarëve të KFOR-it dhe të Policisë së Kosovës, të cilët po kujdesen për ruajtjen e rendit.

Në protestën e mbajtur dje u shënuan disa incidente ku protetsa degradoi në dhunë, çka solli plagosjen e 25 pjesëtarëve të KFOR-it. Po ashtu, u dëmtuan dhe u dogjën mjetet e mediave në Kosovë.

Gazetarët qëndruan të ngujuar në një kafene për tre orë dhe u ndihmuan më pas nga një qytetar serb.

Qeveria e Kosovës e ka cilsuar situatën në veri dirigjim nga Beogradi, ndërsa presidentja Vjosa Osmani se veriu u destabilizua me urdhër të Aleksandër Vuçiç.

Të fundit