Media serbe: Trump shkarkon kundërshtarin e pavarësisë së Kosovës

Presidenti Donald Trump shkarkoi sot  nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton.

Gazeta serbe ‘Kurir’ e paraqet lajmin me titullin: Trump shkarkon kundërshtarin e pavarësisë së Kosovës, dhe ja çfarë vendosi këshilltari i presidentit amerikan!

Duke bërë një përmbledhje të lajmit që vetë Trump lajmëroi sot në rrjetin social Twitter, media serbe shkruan:

Largimi i tij vjen pasi Trump kërkon të krijojë lidhje diplomatike me dy prej armiqve të Shteteve të Bashkuara, një përpjekje që ka mërzitur administratorët e linjës së  Bolton, i cili e shikon Korenë e Veriut dhe Iranin si thellësisht jo të besueshme. Tensioni mes tyre është përkeqësuar në muajt e fundit me vendimin e presidentit për të anuluar një sulm ajror të planifikuar ndaj Iranit në shenjë hakmarrjeje për rrëzimin e një avioni amerikan dhe dëgjimin për t’u takuar me Kim Jong-un në Zonën e Demilitarizuar dhe për të kaluar në Korenë e Veriut.”

Shkrimi mbyllet me theksin se Bolton ka kundërshtuar pavërësinë e Kosovës: “Bolton, ish ambasadori amerikan në OKB, njihet si një kundërshtar i hapur i pavarësisë së Kosovës.”