Ndeshje perfekte nga Atletico, Simeone mposht kampionin Klopp

Atletico Madrid mbetet një nga skuadrat më të vështira për t’u mundur, kur është fjala për Champions League. Djemtë e Diego Simeones sonte fituan 1-0 përballë Liverpool-it, skuadrës më të fortë në botë.

Sfida e parë për një vend në çerekfinalet e Champions League u zgjidh shumë shpejt. Saul Niguez shënoi në minutën e katërt dhe në “Wanda Metropolitana” nisi festa. Kampionët në fuqi nisën ofensivën, por Atletico rrezikoi me Moratën.

Spanjolli u ndal nga Allison, teksa Momo Salah humbi një rast të pastër në minutën e 35-të. Pjesa e dytë nisi nën dominimin e “The Reds” dhe mbrojtjen e fortë të vendasve. Salah dështoi sërish të shënonte në minutën e 53-të, teksa në fund tentoi edhe kapiteni Henderson.

Në fund 1-0 për “Colchoneros”, që arritën rezultatin që dëshironin. Liverpool duhet të bëjë diçka më shumë për të rikthyer rezultatin dhe për t’u kualifikuar në çerekfinale. Takimi i kthimit luhet në “Anfield” me datë 11 mars, aty ku pritet të zhvillohet një përballje tepër e fortë dhe spektakolare.