Nuk po gjen qetësi, një tërmet i fortë shkund serish Turqinë

Pas atij të pak javëve më parë një tjetër tërmet i fuqishëm ka goditur sot Turqinë. Mësohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 5.0 të shkallës rihter.

Lajmi bëhet i ditur nga Qendra Evropiane e Tërmeteve, ndërsa deri më tani nuk ka njoftim për të lënduar apo nëse ka pasur dëme materiale.

Lëkundjet kanë rikthyer panikun e tërmetit të kaluar, një tërmet 6.8 i shkallës rihter, i cili shkaktoi i mori mbi 20 viktima dhe shkaktoi dëme shumë të mëdha.