Pas dy muajsh kufizimesh nga covid-19, qeveria Japoneze heq gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria japoneze ka vendosur të heqë gjendjen e jashtëzakonshme dhe duke i dhënë fund kufizimeve për shkak të pandemisë covid-19.

Vendimi u komunikua nga kryeministri i vendit  Shinzo Abe, i cili tha se vendi kishte arritur të kontrollonte përhapjen e virusit të ri, që nga vendosja e gjendjes së jashtëzakonshme më 7 prill.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 16 mijë e 550 ndërsa 820 pacientë humbën jetën, ndërsa lehtësimi i masave graduale nisën që nga mesi i majit.