KRYESORE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Në 10 muaj që kur u shfaq për herë të parë si një pneumoni misterioze, Covid-19 ka vrarë më shumë se një milion njerëz - një numër i mbledhur nga shifrat zyrtare që nënvlerëson se sa kanë vdekur me të vërtetë.

■ Shumë të mbijetuar nga Covid-19 vuajnë nga efekte serioze, dobësuese dhe misterioze, muaj pasi u sëmurën për herë të parë.

■ Zyrtarët kinezë kanë filluar të inokulojnë mijëra njerëz me vaksina të paprovuara të koronavirusit, duke hutuar ekspertët globalë të shëndetit.

■ Qyteti i Nju Jorkut është në tehun e një humnere financiare, pas pandemia gjymtoi turizmin, shitjet me pakicë dhe sektorin e kulturës. Dëmi ekonomik mund të zgjasë me vite.

■ Njerëzit e infektuar ose të ekspozuar që nuk vetizolohen në Angli tani përballen me gjobë deri në 13,000 dollarë, ndërsa vendi po lufton me një valë të dytë koronavirusi.

■ Në Francë, banorët e qyteteve jugore Marsejë dhe Aix-en-Provence janë të zemëruar pasi qeveria urdhëroi mbylljen e restoranteve dhe bareve.

■ Një gjykatës në Londër vendosi që shërbimi i taksive Uber mund të vazhdojë të funksionojë në qytet pas një beteje me rregullatorët e transportit të cilët kishin kërcënuar të ndalonin makinat e kompanisë për shkak të sigurisë. Uber ka deri në 45,000 shoferë në Londër.

■ Gjykata e Lartë e Spanjës mbështeti të hënën një vendim që ndalon udhëheqësin separatist të komunitetit autonom të Katalonjës të marrë poste publike, një vendim që kërcënon të rinovojë tensionet në rajonin e qetë verilindor.

■ Kriza e migrantëve: Anëtarët e ekuipazhit në një anije luftarake italiane të lavdëruar për ndalimin e migrantëve drejtuar Evropës thuhet se kanë përdorur anijen e tyre për të kontrabanduar qindra mijëra koli cigare .

■ Zjarret e Kalifornisë: Dy zjarre të shpejta, Zogg Fire në Shasta County dhe Glass Fire në Napa dhe Sonoma County, kanë djegur më shumë se 26,000 hektarë, duke shkaktuar urdhra të rinj evakuimi për mijëra njerëz.

Ditari politik

Të fundit