Flash News

KRYESORE

“Presidenti më i keq këto 30 vite”, Nano sulmon Metën me dy argumente

“Presidenti më i keq këto 30 vite”, Nano sulmon Metën

Në monologun e tij në emisionin “Provokacija”, Mustafa Nano e cilëson sit ë gabuar nismën e mazhorancës për shkakrimin e Ilir Metës, pasi vendi nuk ka Gjykatë Kushtetuesë. Dhe deri kur të krijohet, çështja do të jetë ftohur. Për Nanon, Ilir Meta është presidenti më i keq në historinë e pluralizmit në Shqipëri dhe për këtë jep disa argumente:

“Dekreti i dytë që çdekretoi të parin ishte një mufkë kolosale. Sjellja e tij presidenciale është në përgjithësi e gabuar. Ai është bërë njësh me njërën palë dhe i ka shpallur luftë totale palës tjetër. Me këtë na ka kthyer në vitet e para 1990, ku Presidenti ishte edhe lojtar në fushën e lojë. Shembulli i Metës është më i keq se i Berishës në atë kohë sepse Berishës ia njihte Kushtetuta që të luante për njërën palë. Metës nuk ia njeh. Shkurt, Meta është presidenti më i keq që kemi pasur 30 vitet e fundit, përfshirë edhe Ramiz Alinë”, sqaroi Nano.

Këshilla e Mustafa Nanos për Metën është dorëheqja. Sipas Nanos, Meta nuk pyetet për asgjë pasi për dekretin e fundit të gjithë u sollën sikur të mos ekzistone.

“Nuk është për atë punë. Ka shkuar në vendin gabuar. Të bësh Metën president është si të më bësh mua kryetar të Komunitetit të Myslimanëve. Ne praktikisht nuk kemi president”.

Ditari politik

Të fundit