Vasili: Kryeministri është tutori politik i asgjësimit të reformës në drejtësi

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka shkruar se kryeministri Edi Rama është  tutori politik i asgjësimit të reformës në drejtësi.

Në postimin e tij ne “Facebook”, Vasili shkruan se kryeministri jep vetë vendimin për ish ministrin e proceduar për trafik droge dhe e shpall të pafajshëm pa folur gjykatat dhe thotë se të gjithë duhet t’i kerkojnë falje atij.

Vasili shton se Shqiperia kishte dje një drejtësi me probleme, ndërsa sot nuk ka fare drejtësi, as si institucione, as si frymë dhe as si ndihmë e zgjidhje për qytetarët.

Postimi i plotë:

Kryeministri tutori politik i asgjesimit te reformes ne drejtesi.

Sot reforma ne drejtesi eshte ne pike te vdekur.

Moralisht te gjithe shqiptaret perjetojne shembjen perdhe te nje dogme,te nje mashtrimi demagogjik dhe lindjen e rrembimit e te kapjes se drejtesise nga kryeministri.

Sot kryeministri jep vete vendimin per ish ministrin e proceduar per trafik droge dhe e shpall te pafajshem pa folur gjykatat dhe i shpall se te gjithe duhet ti kerkojne falje atij.

Sot vete kryeministri ben gjoja ekspertizen e audiopergjimit te Agron Xhafes dhe i jep urdherin drejtesise se ku do ece.

Sot prokuroria e kryeministrit mbyll pa i hapur padite per fajet penale te tij,si thirrja policise, qe te punonte per votat e rilindjes.

Sot nderkombetaret vetem per force zakoni thone ndonje fjale parafabrikat burokratik per reformen ne drejtesi,pasi e kuptojne qe qorrsokaku i saj eshte pa kthim.

Tutorizmi politik i kryeministrit ka prodhuar asgjesimin e drejtesise, qe Shqiperia nuk e ka provuar kaq tragjikisht asnjd here,as ne kohe pushtimesh apo kthesash te forta politiko shoqerore.

Shqiperia kishte dje nje drejtesi me probleme ndersa sot nuk ka fare drejtesi,as si institucione,as si fryme dhe as si ndihme e zgjidhje per qytetaret.

Eshte nje faj shume i rende i paramenduar dhe i pafalshem i kryeministrit si tutori i zhberjes sistemike te drejtesise.

Fillimi i gjykimit te kryeministrit duhet nga zhberja e drejtesise dhe ketu 92% e shqiptareve qe besuan te reforma dhe u mashtruan prej tij paturpesisht jane te gjithe te nje mendjeje.