Ditari i Maxhorancës

"Do u ndalohet të shkojnë në punë dhe të hyjnë në dyqane"/ Rama merr dozën e tretë, paralajmëron masa të rrepta

"Do u ndalohet të shkojnë në punë dhe të

Kryeministri Edi Rama ka marrë dozën e tretë të vaksinës anti-Covid. Me një zgjedhje të rastësishme, ai mori vaksinën Pfizer. Dozën e dytë ai e mori në shkurt të këtij viti, ndërsa ishte ndër të parët që u vaksinua sapo vaksinat e para mbërritën në Shqipëri.

Më pas ai ka dhënë një prononcim për mediat, ku tha hodhi poshte teoritë mbi vaksinën, duke bërë thirrje që t'i besohet shkencës. Rama paralajmëroi punonjësit e administratës publike se nuk do të lejohen të shkojnë në punë dhe as do të paguhen, nëse nuk janë të vaksinuar.

Ndër masat e reja kufizuese që kryeministri paralajmëroi ishte dhe moslejimi për të hyrë në dyqane apo qëndra të mbylluara pa patur çertifikatën e vaksinimit. Ai iu tha pronarëve se do t'ju mbyllë dyqanet, nëse janë të pavaksinuar.

Aktualisht doza e tretë është e mundur për të gjithë qytetarët mbi 18-vjeç, me kushtin që të kenë kaluar 6 muaj nga bërja e vaksinës së dytë. 

"Unë bëra sot vaksinën e tretë në një zgjedhje të rastësishme. Nuk e kuptoj dot sesi në shekullin e 21 nuk i beson shkencës. Nuk po bëj ujë. Të gjitha mediat e botës dhe u është hapur goja atyre që nuk kanë asnjë lidhje me shkencën dhe shëndetin publik. U është mbyllur goja dhe po flasin për tu vaksinuar.

Pra çfarë mund të thuhet sot përveçse vaksinohuni, ndërkohë që vende të tjera janë mbyllur. Ne nuk mundet dot ta lëmë këtë situatë në rrjedhje të lirë e të dali ku të dali pasi mbajmë përgjegjësi.

Nëpunësit e shtetit të vaksinohet pasi mund të vijë momenti që do të ndalohet të shkojnë në punë dhe rrjedhimisht nuk do të paguhen nga taksat e qytetarëve. U them gjtihë atyre që kanë të bëjnë me hapësira publike ne punen e tyre që të vaksinohen se mund të vijë momenti s’do lejohen të hyjnë në markate e dyqane, të gjithë atyre që kanë dyqane se mund të vijë momenti që do u mbyllet dyqani, e kështu me rradhë të gjithëve”, tha Rama.

Të fundit