Flash News

Bota

Deklaratat e Putin, SHBA paralajmëron Rusinë: Pasoja katastrofike nëse përdorni armë bërthamore

Deklaratat e Putin, SHBA paralajmëron Rusinë: Pasoja katastrofike

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar për “pasoja katastrofike” nëse Moska do të përdorte armë bërthamore në Ukrainë, pasi ministri i jashtëm i Rusisë tha se rajonet që mbajnë referendume të kritikuara gjerësisht do të kishin mbrojtje të plotë nëse aneksoheshin nga Moska.

Votat në katër rajone lindore të Ukrainës, që synojnë aneksimin e territorit që Rusia ka marrë me forcë kryesisht që nga pushtimi i saj në shkurt, u organizuan për të tretën ditë të dielën. Parlamenti rus mund të lëvizë për të zyrtarizuar aneksimin brenda disa ditësh.

Duke përfshirë katër zonat e Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhia në Rusi, Moska mund t'i portretizojë përpjekjet për t'i rimarrë ato si sulme ndaj vetë Rusisë, një paralajmërim për Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë.

Aneksimet ruse rrisin rrezikun e një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s pasi armët perëndimore po përdoren nga trupat ukrainase.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, tha se SHBA-ja do t'i përgjigjet me vendosmëri çdo përdorimi rus të armëve bërthamore kundër Ukrainës dhe se i kishte shprehur Moskës "pasojat katastrofike" me të cilën do të përballej.

“Nëse Rusia kalon këtë vijë, do të ketë pasoja katastrofike për Rusinë. Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen me vendosmëri,” tha Sullivan.

Ky paralajmërimi vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin tha se vendi i tij do të përdorte çdo armë për të mbrojtur territorin e tij.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit