Flash News

Ditari i Maxhorancës

Hapi ekspozitë në Athinë, Rama: Greqia shembull për gjithë rajonin

Hapi ekspozitë në Athinë, Rama: Greqia shembull për

Minoriteti etnik grek në Shqipëri dhe pjesëtarët e komunitetit shqiptar në Greqi veprojnë si një urë bashkëpunimi midis dy vendeve, i tha të martën presidentja Katerina Sakellaropoulou kryeministrit shqiptar Edi Rama.

Duke pritur kryeministrin shqiptar në Pallatin Presidencial në Athinë, Sakellaropoulou nënvizoi rëndësinë e bashkëpunimit për zgjidhjen e çështjeve të hapura, duke përfshirë çështjen e zonave detare, bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe marrëdhëniet e mira fqinjësore etj, shkruan Kathimerini.

Ajo vuri në dukje gjithashtu se Greqia mbetet një mbështetëse e qëndrueshme e perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor, duke shprehur sigurinë e saj se Shqipëria do të përmbushë me shpejtësi kërkesat e nevojshme për t'u bërë anëtare e plotë e BE-së.

Nga ana e tij, Rama tha se Greqia është një shembull për të gjithë në rajon dhe një avokate e Ballkanit Perëndimor në BE. Ai shprehu kënaqësinë e tij për marrëdhëniet miqësore mes dy popujve, duke shtuar se marrëveshja për t'iu drejtuar Hagës për përcaktimin e zonave detare dëshmon vullnetin e Shqipërisë dhe Greqisë për të zgjidhur çështjet dypalëshe.

Ai u pajtua me Presidenten për rëndësinë e minoritetit etnik grek në Shqipëri dhe të komunitetit shqiptar në Greqi, duke theksuar se lidhjet e forta mes dy vendeve i detyrohen edhe atyre.

Rama, mbrëmë ka çelur një ekspozitë në Athinë me punimet e tij në pikturë dhe skulpturë të titulluar “Improvizimet”.

Në ceremoni kanë qenë të pranishëm edhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, dhe ministri i Jashtëm, Nikos Dendias, i cili ka publikuar edhe disa foto në rrjetet sociale.

Të fundit