Flash News

E-TJERA

Ndërron jetë ish-kryeministri italian Muere Ciriaco de Mita

Ndërron jetë ish-kryeministri italian Muere Ciriaco de Mita

Ish-kryeministri Luigi Ciriaco de Mita, lideri historik i Kristian Demokratëve Italianë (DC), ka ndërruat jetë sot në moshën 94-vjeçare në një shtëpi të moshuarish në Avellino.

Në Avellino, ish-kryeministri italian po trajtohej nga një frakturë e femurit që pësoi pas një rënieje në shtëpinë e tij.

De Mita, i cili ishte në krye të DC-së të fuqishme gjatë viteve 1980, kur u zgjodh edhe kryeministër, aktualisht ishte kryebashkiak i qytetit të tij të lindjes, Nusco, në rajonin jugor të Campania-s, ku zgjidhet për një mandat të dytë.

Vdekja e tij, e njoftuar nga nënkryetari i bashkisë, Walter Vigilante, ndodhi në orën 7:00 të mëngjesit, pasi kushtet e tij shëndetësore ishin përkeqësuar ditët e fundit, pasi iu nënshtrua ishemisë prillin e kaluar.

De Mita (1928-2022) ishte “protagonist i jetës parlamentare dhe politike italiane të së majtës demokristiane, ai u përfshi deri në fund në institucionet vendase”, tha sot kryeministri Mario Draghi, pasi kujtoi karrierën e tij të gjatë politike, teksa i dërguon familjes së tij ngushëllimet e Qeverisë.

Nga një familje modeste, ai u diplomua për Drejtësi dhe iu bashkua DC në moshë fare të re, ku ishte ndjekës i krahut të majtë të partisë dhe u zgjodh deputet në vitin 1963, kur filloi një karrierë të gjatë politike.

Të fundit