KRYESORE

Erë lufte? Thellohet konflikti Armeni-Azerbajxhan, Turqia akuzohet se rrëzoi një avion luftarak me F-16

Ministria e Jashtme armene ka njoftuar se një avion luftarak turk F-16 ka rrëzuar një avion luftarak SU-25 në vend.

Sipas zyrtarëve të Jerevanit, cituar nga Russia Today, sulmi ndodhi në hapësirën ajrore armene, teksa mësohet se piloti ka humbur jetën.

Në tre ditët e fundit, një cikël i ri i konfliktit të përgjakshëm ka shpërthyer midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, në enklavën e Nago-Karabakut. Ankaraja e mbështet hapur Azerbajxhanin dhe është e përkushtuar për ta forcuar atë "me të gjitha mjetet e mundshme".

Ndërkohë, ditën e djeshme, zyrtarë të lartë të Azerbajxhanit mohuan se turqit donin të mbështesnin ushtrinë e vendit nga ajri.

Luftimet e ashpra në rajon, me shumë të vdekur dhe të plagosur, shënojnë një cikël të ri të luftës për dy ish-republikat Sovjetike, të ndara nga urrejtja për dekada për kontrollin e këtij rajoni të ndjeshëm të Kaukazit.

Turqia, e cila ka kohë që ka ambicie gjeostrategjike në Kaukaz dhe Azinë Qendrore që nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik, e ka zvogëluar Azerbajxhanin në një vend turqishtfolës, të pasur me hidrogjen.

Përveç lidhjeve të tyre të përbashkëta historike dhe kulturore dhe projekteve të përbashkëta energjetike, të tilla si tubacioni Baku në portin Mesdhetar Turk të Ceyhan, ata janë gjithashtu të lidhur nga një miqësi e bazuar në një neveri të përbashkët për Armeninë.

Në këtë kontekst, menjëherë pas fillimit të armiqësive, Presidenti Erdogan, përmes zëdhënësit të tij Ibrahim Kalin, nxitoi të ofrojë mbështetje për Azerbajxhanin.

"Turqia mbetet solidare me Azerbajxhanin. Ne jemi të përkushtuar për të mbështetur Azerbajxhanin me të gjitha mjetet e mundshme. Ne jemi dy kombe shumë të afërta. Në fakt, ne konsiderohemi si një komb me dy shtete, kemi një marrëdhënie shumë të veçantë. Sigurisht që ne do të vazhdojmë të qëndrojmë përkrah Azerisë dhe qeverisë kundër çdo lloj agresioni nga Armenia ose ndonjë shtet tjetër", deklaroi ai.

Gjithë lufta tashmë po zhvillohet në territorin Nagorno-Karabakh mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, dhe prej tre ditësh janë vrarë 100 persona, prej të cilëve ushtarë e civilë.

Ndërkohë, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, kolonel Vagif Dargahli, ka deklaruar se Forcat e Armatosura të Azerbajxhanit do të shkatërrojnë sistemet raketore antiajrore S-300 të Forcave të Armatosura armene që lëvizin në Nagorno-Karabak, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, kolonel Vagif Dargahli.

“Sipas inteligjencës sonë, sistemet e raketave antiajrore S-300 që mbulojnë hapësirën ajrore të Erevanit janë tërhequr nga detyra luftarake dhe po lëvizin drejt territoreve të pushtuara (Nagorno-Karabak). Ne njoftojmë se fati i tyre i pret pajisjet e shkatërruara ushtarake të ushtrisë armene në Nagorno-Karabak,” tha Dargahli.

Sakaq, Gjermania ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm mes Armenisë dhe Azerbajxhanit pas përleshjeve të ashpra mes vendeve.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila mban vendin e presidencës së përkohshme të Bashkimit Evropian, ka folur në telefon me presidentët e Azerbajxhanit dhe Armenisë rreth konfliktit dhe ka bërë thirrje për një zgjidhje paqësore.

Ditari politik

Të fundit