“Europa e bashkuar me Ballkanin Perëndimor”, Haradinaj mesazh Merkel: Kosova është gati

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përshëndetur deklaratën e kancelares ANgela Merkel, e cila tha nga Hungaria se “Europa bashkohet kur të përfshijë Ballkanin Perëndimor”.

Në një status në twitter, Haradinaj shkruan se përshëndet kancelaren Merkel për riafirmimin e perspektivës së zgjerimit.

“Unë e përshëndes  kancelaren Merkel për riafirmimin e perspektivës së zgjerimit #WesternBalkans #EU sot nga qyteti #Hungarian i #Sopron. #EuropeanUnion do të jetë më i fortë dhe më i prosperuar duke përqafuar të gjitha vendet # WB6 më afër #EU. #Kosova është gati!”, shkruan Haradinaj.

Merkel: Bashkimi i Evropës, kur të përfshijë Ballkanin Perëndimor