“Game of Thrones” publikon nominimet për çdo kategori të çmimeve ‘Emmy’

Më 15 shtator të këtij viti në Los Angeles do të mbahet edicioni i 71-të i ndarjes së “Çmimeve Emmy”. “Game of Thrones” është seriali më i nominuar këtë vit në “Emmy” me 32 nominime.

“Game of Thrones” ka përmbyllur këtë vit sezonin e tij të tetë dhe final në “HBO”, duke i dhënë fund një dekade për fansat e serialit televiziv dhe fansat e zjarrtë. Ndryshe nga çdo vit, kësaj radhe nominimet janë dhe për aktorin dhe aktoren kryesore. “Game of Thrones” ka vendosur që për herë të parë Emilia Clarke dhe Kit Harington të konkurrojnë si aktorët protagonistë dhe jo mbështetës.

Për “Aktorin më i mirë mashkull” si aktor kryesor është nominuar Kit Harington për rolin e tij “Jon Snow”.

“Aktorja më e mirë femër” si aktore kryesore, kategori në të cilën është nominuar Emilia Clarke, për rolin e saj si “Daenerys Targaryen”.

Ndërkohë, janë nominuar në kategorinë “Aktori më i mirë mbështetës” dhe “Aktorja më e mirë mbështetëse”: Maisie Williams (Arya Stark); Sophie Turner (Sansa Syark); Peter Dinklage (Tyrion Lannister); Nikolaj Coster-Waldau (Jaimie Lannister); Alfie Allen (Theon Grayjoy); Gwendoline Christie (Brienne of Tarth) dhe Lena Headey (Cersei Lannidter).

Ndërkohë Carice van Houten (Melisandre) është nominuar si “Guest Actress”.

Më parë ka qenë vetëm Peter Dinklage (Tyrion Lannister) i cili ka fituar tre herë çmim “Emmy” për rolin e tij në “Game of Thrones”.

“Game of Thrones” është nominuar gjithashtu edhe në kategori të tjera si nga ana vizuale ashtu dhe në kategori të tjera sa i përket realizimit të të gjitha episodeve të sezonit të tetë dhe final.