Gazeta Le Monde: Agjenda e Samitit të Berlinit dhe ku ndahen Merkel dhe Makron për kufijtë e Kosovës

Gazeta franceze ‘Le Monde’, në një analizë disa orë para Samitit për Ballkanin Perëndimor, që do të mbahet në Berlin, shkruan se dy liderët e fuqishëm europianë Merkel dhe Makron nuk janë në një mendje për çështjen e kufijve.

“Pa dyshim, Presidenti francez dhe Kancelarja gjermane nuk janë në unitet me të gjitha pikat e rendit të ditës, veçanërisht në çështjen e ndjeshme të një shkëmbimi të mundshëm të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë: nisur në verën e vitit 2018 nga presidentët e të dy vendeve për të zgjidhur konfliktin. Perspektiva e një ndryshimi kufijsh nuk pranohet apriori nga Parisi, ndërsa shihet me rezervë të madhe në Berlin ku i frikësohen një precedenti të rrezikshëm…”, shkruan e përditshmja franceze.

Axhenda e takimeve me liderët e Ballkanit Perëndimor do nisë në orën16:00 dhe do të vazhdojë deri në orën 19:30. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të takohet fillimisht me kryeministrin e Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev. Pas Zaevit, do të takohet me kryeministrin Edi Rama.

Në orën 17:00, Merkel do të takohet me presidentin e Francës, Emanuel Macron ndërsa më vonë do të mbajnë një konferencë për median. Pas këtyre takimeve me Zaevin, Ramën e Makronin, Merkel do të ketë një takim pune me liderët e Bosnjës e Hercegovinës, Kroacisë, Kosovës, Malit të Zi, Serbisë, Sllovenisë dhe përfaqësuesve të lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, të cilët do të arrijnë në Berlin në orën 17:30.

Ky takim pune me liderët e Ballkanit Perëndimor do të fillojë në orën 17:45 dhe do të zgjasë deri në orën 19:30. Brenda kësaj kohe do të ketë edhe një darkë pune. Qëllimi i këtij takimi është shkëmbimi i pikëpamjeve për stabilitetin e rajonit, veçanërisht ndërmjet Serbisë dhe Kosovës