“Për fëmijërinë e vjedhur”, nesër protestë për përdhunimin e 15-vjeçares: Do jem në shesh bashkë me tre vajzat e mia

Ndoshta të frymëzuar dhe nga protesta e amerikanëve për vrasjen e George Floyd, njerëz që kanë impakt në publikun shqiptarë, kanë filluar një fushatë në rrjetet sociale pas skandalit të përdhunimit të 15-vjeçares nga ish-roja i shkollës 65-vjeçar.

Estela Ujka, ka postuar një foto rozë, për të mbështetur vajzën e përdhunuar dhe çdo fëmijë që abuzohet seksualisht dhe i ka bërë thirrje të gjithëve për të qenë nesër në protestën që do të bëhet në orën 16:00 në “Sheshin Nënë Tereza”. Estela në një mesazh të gjatë në Instagram, shkruan se do të jetë bashkë me tre vajzat e saj në shesh.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eno POPI (@enopopi) on

Ndërkohë, të tjerë kanë kritikuar çdo shqiptar që përkrah dhe shqetësohet nga vrasja e amerikanit me ngjyrë George Floyd dhe nuk reagon për përdhunimin e vajzave që janë fëmijë.

Më poshtë keni disa prej reagimeve në rrjetet sociale prej njerëzve të njohur dhe me influencë në Shqipëri:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eno POPI (@enopopi) on

 

View this post on Instagram

 

Black lives matter but our girls matter too!! M’vjen mire qe si popull zemergjon e ngrisim zonin per diqka edhe nese nuk nihemi se Amerika o pak larg, amo n’Shqipni nihemi sigurt. Per krejt ato femra qe ja u kan vjedh femijerine, per krejt ato femra qe ja u kan shkatrru andrrat, per krejt ato femra qe jon bo lojna per meshkujt e pa ngopun! Le ti themi nje here e pergjithmone stop abuzimit, perdhunimit edhe keqtrajtimit ndaj femrave e sidomos vajzave te reja (te miturave). Femra nuk eshte loder nuk eshte as objekt knaqsie. Le ta ngrisim zonin per neve qe tutemi me u kthy vet n’shpi, qe tutemi me tregu veten qysh jena, qe tutemi me ja bo qefin vetit se jemi msu gjithmone me i knaq nihere tjert, e pse nuk knaqemi na ska lidhje. Po cdo sen e ka nji fund edhe ky barbarizem ndaj femrave duhet me pas fundin ktu. #stopabuzimeve #perfemijerineevjedhur

A post shared by (@kujtimesinanaj_) on

 

View this post on Instagram

 

Ju lutem ju qe jeni ne pune nxitoni te vini. Ne do ju presim! @pink.movement

A post shared by MégaLus (@pink.movement) on