Shpërthim në Gjermani, të paktën 25 të plagosur

Të paktën 25 persona janë plagosur pas një shpërthimi në një godinë apartamentesh në qytetin e Blankenburg në Gjermani mëngjesin e sotëm, njoftuan autoritetet lokale për mediat.

Ky numër ka të ngjarë të rritet, thonë autoritetet, ndërsa operacionet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë. Shpërthimi ndodhi brenda një blloku shtëpish pesë-katëshe, ku banojnë rreth 22,000 njerëz.

Rreth 160 punonjës të shpëtimit po merren me ngjarjen, në mesin e tyre zjarrfikësit, ndërsa ndërtesa e apartamentit ku ndodhi shpërthimi dhe një kopsht pranë, u evakuuan.

Incidenti ndodhi pak para orës 9 të mëngjesit në orën lokale.