Vuçiç në Vatikan: Do t’i lutem Papës të mos njohë pavarësinë e Kosovës

Sot presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka mbërritur në Romë në kuadër të një vizite zyrtare. Presidenti serb nesër do të takojë Papa Françeskun dhe Kardinalin Pietro Parolino.

Mediat e Beogradit theksojnë se kjo është përpjekja e tij e fundit për të minuar pavarësinë e Kosovës.

Më herët Vuçiç, për vizitën në Vatikan ju tha gazetarëve se po shkonte tek Papa në Vatikan për ta lutur të mos pranojë pavarësinë e Kosovës.

Pak kohë më parë Serbia u kritikua për fushatën e saj të anulimit të pranimit të njohjeve të shtetësisë së Kosovës nga Ambasadorët e Quintit.