Flash News

Bota

Çfarë fshihet pas vdekjeve në pelegrinazhin e këtij viti të Haxhit në Arabinë Saudite?

Çfarë fshihet pas vdekjeve në pelegrinazhin e këtij viti

Qindra njerëz mendohet se kanë vdekur gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite – shumica prej tyre për shkak të nxehtësisë ekstreme pasi temperaturat u rritën mbi 51 gradë Celsius.
Agjencia e lajmeve AFP citoi një diplomat arab të thoshte se 658 egjiptianë kishin vdekur. Indonezia tha se më shumë se 200 shtetas të saj kishin vdekur. India tha se 98 persona dihej se kishin vdekur.
Pakistani, Malajzia, Jordania, Irani, Senegali, Sudani dhe rajoni autonom i Kurdistanit i Irakut kanë konfirmuar gjithashtu vdekje.

SHBA beson se një numër amerikanësh kanë vdekur, raportoi Wall Street Journal. Miqtë dhe të afërmit kanë kërkuar për të zhdukurit në spitale dhe kanë postuar mesazhe në internet.
Të premten, Jordania tha se kishte arrestuar disa agjentë udhëtimi që lehtësuan udhëtimin jozyrtar të pelegrinëve myslimanë në Mekë.

Egjipti po kryen një hetim të ngjashëm. Më vonë të premten, presidenti tunizian Kais Saied shkarkoi ministrin e çështjeve fetare pasi media lokale raportoi se 49 tunizianë kishin vdekur. Një deklaratë tha se shumica e atyre që vdiqën ishin pelegrinë të paregjistruar.
Haxhi është pelegrinazhi vjetor i muslimanëve në qytetin e shenjtë të Mekës. Të gjithë muslimanët që janë të aftë financiarisht dhe fizikisht duhet ta kryejnë pelegrinazhin të paktën një herë në jetën e tyre. Rreth 1.8 milionë njerëz kanë marrë pjesë këtë vit, thotë Arabia Saudite.
Më shumë se gjysma e atyre që vdiqën ishin pelegrinë të paregjistruar dhe iu bashkuan Haxhit përmes kanaleve të parregullta, duke i lënë ata të paaftë për të hyrë në objektet ftohëse si tendat me ajër të kondicionuar dhe autobusët, raporton AFP.
Arabia Saudite ka rritur masat e sigurisë në Haxh në vitet e fundit, por ajo ende përballet me kritika për mosbërjen e mjaftueshme, veçanërisht për pelegrinët e paregjistruar. Nuk ka komentuar ende për vdekjet.
Këtu janë disa nga faktorët që mund të kenë shkaktuar vdekjet.

Nxehtësia ekstreme

Valët e të nxehtit të paprecedentë në Arabinë Saudite besohet të jenë një faktor kryesor pas numrit të lartë të vdekjeve. Pavarësisht paralajmërimeve nga Ministria Saudite e Shëndetësisë për të shmangur ekspozimin ndaj nxehtësisë dhe për të qëndruar të hidratuar, shumë pelegrinë ranë viktimë e nxehtësisë dhe goditjes së nxehtësisë.

"Vetëm me mëshirën e Zotit mbijetova, sepse ishte jashtëzakonisht vapë," thotë Aisha Idris, një pelegrin nigerian, duke folur për Newsday të Shërbimit Botëror të BBC.

“Më është dashur të përdor një ombrellë dhe vazhdimisht të lahem me ujë Zemzem (ujë i shenjtë),” tha ajo. Një tjetër pelegrin, Naimi, thuhet se vdiq nga goditja e nxehtësisë, duke e lënë familjen e saj në kërkim të përgjigjeve.

"Komunikimi me nënën time u ndërpre papritur. Kaluam ditë duke kërkuar, vetëm për të mësuar se ajo kishte vdekur gjatë Haxhit," tha djali i saj për BBC News Arabic, duke shtuar se ata do ta respektonin dëshirën e saj për t'u varrosur në Mekë.

Problemet e mbipopullimit 
Sipas disa llogarive, keqmenaxhimi nga autoritetet saudite përkeqësoi kushtet ekstreme, duke çuar në një krizë në shumë zona të caktuara për pelegrinët.
Ata thonë se akomodimi dhe objektet ishin menaxhuar keq, me tenda të mbipopulluara pa objekte adekuate ftohjeje dhe sanitare.
Amina (jo emri i saj i vërtetë), një 38-vjeçare nga Islamabadi, thotë: "Nuk kishte kondicioner në çadrat tona në vapën e Mekës. Ftohësit që ishin instaluar nuk kishin ujë shumicën e kohës.

Transporti
Pelegrinët shpesh detyroheshin të ecnin në distanca të gjata në vapë , duke fajësuar disa pengesa në rrugë dhe menaxhim të dobët.
Muhammad Acha, një organizator i Haxhit për një grup privat tha se gjatë verës, një pelegrini tipik mund t'i duhet të ecë të paktën 15 kilometra në ditë. Kjo i ekspozon ata ndaj goditjes nga nxehtësia, lodhjes dhe mungesës së ujit të disponueshëm,
"Ky është haxhi im i 18-të dhe në përvojën time, kontrollorët sauditë nuk janë lehtësues. Ata kontrollojnë, por nuk ndihmojnë," tha ai.
"Në vitet e mëparshme, kthesat kthesore për të hyrë në tenda ishin të hapura, por tani të gjitha ato rrugë janë mbyllur. Si rezultat, një pelegrin i zakonshëm, edhe nëse qëndron në një tendë të kategorisë A në Zonën I, duhet të ecë 2.5 kilometra në vapën e verës për të arritur në çadrën e tyre”, shpjegon ai.
"Nëse ka një emergjencë në këtë rrugë, askush nuk do t'ju arrijë për 30 minuta. Nuk ka rregullime për të shpëtuar jetë, as nuk ka pika uji përgjatë këtyre shtigjeve," shton Acha.

Pelegrinë pa dokumente
Për të kryer haxhin, një haxhi duhet të aplikojë për një vizë të veçantë haxhi.
Por disa individë përpiqen të shkojnë në pelegrinazhin pesë-ditor pa dokumentacionin e duhur, pavarësisht përpjekjeve të zyrtarëve sauditë për të goditur.
Pelegrinët pa dokumentacion të duhur shpesh shmangin autoritetet, edhe kur kanë nevojë për ndihmë.
Kjo çështje e "haxhit jozyrtar" besohet se kontribuon në vdekjet e tepërta dhe autoritetet i kanë fajësuar ata për disa nga mbipopullimi në tenda.
“Ne dyshojmë se ata që përdorin viza jo-haxhi janë infiltruar në zonat e Haxhit”, thotë Mustolih Siradj, kryetar i Komisionit Kombëtar të Haxhit dhe Umres në Indonezi (Komnas Haji).
Saad Al-Qurashi, një këshilltar i Komitetit Kombëtar për Haxhin dhe Umrën, i thotë BBC-së: “Kushdo që nuk ka vizë për Haxhin nuk do të tolerohet dhe duhet të kthehet në vendin [e tyre]”.
Ai vëren se pelegrinët e parregullt identifikohen duke përdorur kartat Nusuk, të cilat u jepen pelegrinëve zyrtarë dhe përmbajnë një barkod për hyrjen në vendet e shenjta.

Pelegrinë të moshuar, të pafuqishëm ose të sëmurë
Një arsye që mund të ketë shumë vdekje çdo vit në Haxh është se shumë pelegrinët shkojnë drejt fundit të jetës së tyre, pasi kanë kursyer për një jetë.
Shumë muslimanë gjithashtu shkojnë me shpresën se nëse vdesin, është gjatë Haxhit - pasi konsiderohet si bekim të vdesësh dhe të varrosesh në qytetin e shenjtë.

Çfarë ndodh nëse dikush vdes duke kryer haxhin?
Kur një haxhi vdes gjatë kryerjes së haxhit, vdekja i raportohet Misionit të Haxhit. Ata përdorin shirita dore ose ID të qafës për të konfirmuar identitetin. Më pas, ata marrin certifikatën e mjekut dhe Arabia Saudite lëshon një certifikatë vdekjeje.
Lutjet e funeralit ndodhin në xhami të rëndësishme si Mesxhid al-Haram në Mekë ose Xhamia e Profetit në Medine, në varësi të kësaj. Trupi lahet, mbështillet dhe zhvendoset në ngrirës të siguruar nga qeveria saudite, e cila mbulon të gjitha shpenzimet.
Varrimet janë të thjeshta, pa shenja, ndonjëherë me shumë trupa në një vend. Libri i varrezave liston se kush është varrosur ku, kështu që familjet mund të vizitojnë varret nëse duan.
Qeveria saudite, me ndihmën e grupeve të ndryshme dhe Gjysmëhënës së Kuqe, thotë se siguron "procese varrimi dinjitoze dhe të respektueshme". BBC

Të fundit